Güncel

“29 MAYIS 1453 İSTANBUL'UN FETHİ’NİN 567. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN”

 “29 MAYIS 1453 İSTANBUL'UN FETHİ’NİN 567. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN”

28 Mayıs 2020 17:06
-A

+A

 

Kırşehir Türk Ocağı Reisi  Süleyman DOĞAN, İstanbul'un fethiyle ilgili açıklama yaptı.
İstanbul'un fethinin 567. yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yapan Süleyman DOĞAN şunları söyledi:Peygamber Efendimizin övgüsüne nail olabilmek adına birçok kez özellikle Müslüman devletler tarafından kuşatılan İstanbul' un Fethi' nin 567. Yıldönümünü idrak etmenin gururunu yaşıyoruz.
Birçok yönden belirleyici olmuş fethin Osmanlı Devleti tarafından gerçekleştirilmesi, fethin altında bir Türk imzası olması, tüm dünya milletlerini derinden etkilemiştir. Yıkılmaz, geçilmez denilen Bizans surlarının Fatih' in büyük mühendislik dehası ile yıkılıp aşılması, dağılmaz diyen Bizans' ın dağılması ve akabinde tüm Avrupa' nın sosyolojik yapısının değişmesi bütün dünyayı şaşkına çevirmiş, çağ açılıp çağ kapanmasına sebep olmuştur.
Fetih ile birlikte aziz ecdadımızın bizlere yüklediği sorumluluk elbette çok büyüktür. Nitekim fetih, yüzyıllardır Türksüz bir Anadolu arayışındaki Batı zihniyetine karşı en kesin cevap olmuştur. Bugün karşımıza çıkan küresel tuzakların ve oyunların başlangıcı ve tarihi husumetin dayanağı da bu nedenle 1453 yılında İstanbul’un Türkler tarafından fethi ile başlayan süreçle yakından ilgilidir. İnanıyoruz ki; fetih ruhu, milli birlik ve beraberliğimizi parçalamaya çalışanlara karşı yine Türk Milleti' nin en büyük ilham kaynağı olacaktır. Mete Han' dan Atatürk' e kadar uzanan büyük Türk Tarihi en büyük yol göstericimiz olacaktır.
Bu vesileyle; Kırşehir Türk Ocakları Şubesi olarak Fatih'in cesareti, Akşemseddin' in duası, Ulubatlı Hasan'ın diktiği sancak, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'in gösterdiği hedef, en nihayetinde, Yüce Allah'ın lütfu olan İstanbul'un Fethi' nin 567. yıl dönümünün Türk Milleti ve İslam Alemi için hayırlara vesile olmasını diler, saygılar sunarım. Ne mutlu Türküm diyene…

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku