Güncel

%75 hibe destekli Macar fiği tohumu dağıtımı yapılacak

%75 hibe destekli Macar fiği tohumu dağıtımı yapılacak

1 Ekim 2020 16:38
-A

+A

 

Kırşehir Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde  Çayır Mera ve Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi Başvuruları başladı.
İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan duyuruda,
Bakanlığımızca, yem bitkilerinin ekilişinin arttırılarak,  kaliteli kaba yem açığının giderilmesi, meralar üzerindeki aşırı baskının azaltılması, çayır ve mera alanlarının ıslah edilerek otlatma kapasitelerinin arttırılması, hayvancılığın yeşil ve kaba yem ihtiyacının karşılanması amacıyla "Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi" uygulanmaktadır.
Söz konusu proje kapsamında İlimiz Merkez İlçede %75 hibe destekli Macar fiği tohumu dağıtımı yapılacaktır.
Çiftçilerimiz en fazla 50 dekarlık alanda başvuru yapabileceklerdir.
Projeye başvurabilmek için 2021 ÇKS kaydının yaptırılmış ve ilgili parsellerin yeşil olarak biçileceği taahhüt edilmiş olması gerekmektedir.
Başvuru yapacak çiftçilerin Hayvan Bilgi Sistemine kayıtlı en az 5, en çok 100 büyükbaş ve/veya en az 20, en fazla 200 küçükbaş hayvan varlığına sahip olması gerekmektedir.
Hibe başvuruları 05.10.2020- 16.10.2020 tarihleri arasında Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğümüze yapılacak olup,  gerekli şartları taşıyan çiftçilerimizin şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir.
Projenin Uygulandığı İller
Proje 1991 yılında Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesindeki 18 ilde başlatılmış, 1993 yılında Ardahan, Iğdır, Bayburt ve Gümüşhane illerinin katılması ile 22, 1994'te 12 Karadeniz ilinin katılımı ile 34, 1995'te Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'ın katılımı ile 37 ilde uygulanırken, 1996–2005 yıllarında ülkesel hale getirilmiştir. Yetersiz bütçe nedeni ile ülkesel düzeyde uygulanmakta olan proje verimli olabilmesi için 2006 yılından sonra hayvancılık potansiyeli yüksek olan 37 il de uygulanmasına karar verilmiştir.
Proje; Adıyaman, Ağrı, Ankara, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkâri, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Malatya, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat, Ardahan, Batman, Iğdır, Karaman ve Kilis İllerinde uygulanmaktadır.
Proje ile;
Kaliteli kaba yem üretimini arttırarak hayvanların çayır meralardaki aşırı otlatma baskılarını azaltmak.
Hayvanların kaliteli kaba yemlerle beslenmelerini sağlayarak et, süt üretim miktarını ve kalitesini artırmak.
Seçilen Pilot köylerde Hayvancılığı daha karlı bir iş kolu haline getirmek, yaşam standartlarını yükseltmek kırsal kalkınmayı sağlamak.
Yem bitkileri ekilişleri ve silaj üretimini artırarak hayvanların yaz kış sulu yem ile beslenmesini ve daha verimli hale gelmesini sağlamak.
Ekilebilir arazi içerisinde, yem bitkileri ekiliş oranını % 25'lere çıkarmak.
Çiftçilerimizin yeni ve teknolojik alet-makine ile tanışmasını sağlayarak mekanizasyonun gelişmesine katkı sağlamak.
Tarım dışı alanlarda ve vasfı bozulmuş meralarda suni mera kurulmasını teşvik etmek ve bu sayede hayvancılığımızın daha fazla araziden faydalanmasını sağlamak,
Mera ve yaylaklarda otlatmayı kolaylaştırıcı yapı ve tesis yapılmasını sağlamak (sıvat, kaşınma kazıkları, gölgelik, tuzluk v.b.)
Bakanlığımızın yeniden yapılandırılmasında ara hizmetlerin yürütülmesini sağlamak için hizmet alımıyla merkezde personel çalıştırmak. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku