Güncel

"Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması’nın 8.si düzenlenecek

"Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması’nın 8.si düzenlenecek

31 Ağustos 2019 07:22
-A

+A

 

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve Kırşehirli ev hanımlarınca büyük ilgi gören  “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışmasının bu yıl sekizincisi düzenlenecek. Düzenlenecek olan yemek yarışmasına katılacak olan yarışmacıları bu yılda önemli hediyeler bekliyor.
Esnaf  ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk yaptığı açıklamada; “Ahilik Haftası Kutlamaları’na olan ilginin arttırılması başta olmak üzere, Türk Mutfak Kültürü ve Kırşehir’ in Mutfak Kültürü’ne sahip çıkmak amacıyla her yıl Ahilik Haftası Kutlamaları içerisinde yemek yarışması düzenliyoruz, özellikle Kırşehirli ev hanımlarının yarışmaya büyük ilgi gösteriyor, 3 kategoride gerçekleştirileceğimiz yarışmada, dereceye girecek olan yarışmacıları çeşitli hediyelerle ödüllendirileceğiz” dedi.
Düzenlenecek yarışma, Kırşehir yöresel et ve sebze yemekleri, Kırşehir yöresine ait hamur işleri ve tatlılar ile Ahi Sofrası yemekleri (Kırşehir yöresine ve Ahiliğe yakışacak yeni bir yemeğin üretilmesi, örneğin Ahi Pilavı, Ahi Helvası, Ahi Çorbası, Ahi Kebabı, Ahi Dürümü vb….) dallarında yapılacak.
Yarışmaya son müracaat  tarihi  10 Eylül 2019 Salı, yarışma ise 18 Eylül 2019 Çarşamba günü Ağalar Konağında gerçekleştirilecek.
Her dalda dereceye girenlerden birincilere  5 adet Küçük Çeyrek, ikincilere 3 adet Küçük Çeyrek ve üçüncülere ise 2 adet Küçük Çeyrek Altın verilecek.
8. “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması’na katılmak isteyenler; Kırşehir Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kırşehir Kent Konseyi, TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Kırşehir Yardım Sevenler Derneği’ne başvuruda bulunabilecek.
Başkan Öztürk, “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması’nı her yıl yapılmakta olan Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri kapsamında düzenleyerek geleneksel bir hale getirdik, böylelikle Anadolu’muzun tam ortasında yer alan Kırşehir Mutfağı’nın tatlarını gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Bu yıl yapılacak olan yarışma Kırşehir için çok önemli, özellikle ev hanımlarının ve usta aşçılardan yarışmaya katılmalarını, bu vesile ile Ahiliğe sahip çıkmalarını bekliyoruz. ”dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku