Güncel

“Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışmasının bu yıl 9'uncusu düzenlenecek

“Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışmasının bu yıl 9'uncusu düzenlenecek

20 Ağustos 2020 16:39
-A

+A

 

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve Kırşehirli ev hanımlarınca büyük ilgi gösterilen “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışmasının bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek. Düzenlenecek olan yemek yarışmasına katılacak olan yarışmacılardan dereceye gireceklere çeşitli ödüller verilecek.
Esnaf  ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk; Ahilik Haftası Kutlamalarına olan ilginin arttırılması başta olmak üzere, Türk Mutfak Kültürü ve Kırşehir’ in Mutfak Kültürünü sahip çıkmak amacıyla her yıl Ahilik Haftası Kutlamaları içerisinde yemek yarışması düzenlediklerini, özellikle Kırşehirli ev hanımlarının yarışmaya büyük ilgi gösterdiklerini, 3 Kategoride gerçekleştirilecek yarışmada, dereceye girecek olan yarışmacılar çeşitli hediyelerle ödüllendirilecekler. Düzenlenecek yarışma KırşehirYöresel et ve sebze yemekleri, Kırşehir yöresine ait hamur işleri ve tatlılar ile Ahi Sofrası yemekleri (Kırşehir yöresine ve Ahiliğe yakışacak yeni bir yemeğin üretilmesi, örneğin Ahi Pilavı, Ahi Helvası, Ahi Çorbası, Ahi Kebabı, Ahi Dürümü vb….) dallarında yapılacaktır.
Yarışmaya son müracaat  tarihi  07 Eylül 2020 Pazartesi, yarışma ise 16 Eylül 2020 Çarşamba günü Ağalar Konağında yapılacaktır.
Her dalda dereceye girenlerin birincilere  5 adet Küçük Çeyrek, ikincilere 3 adet Küçük Çeyrek ve üçüncülere ise 2 adet Küçük Çeyrek Altın verilecektir. “ 9. Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması”na katılmak isteyenler; Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğine, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, Kırşehir Kent Konseyine,Toki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine  ve Kırşehir Yardım Sevenler Derneğine başvuruda bulunabileceklerdir.   
Öztürk, “Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışmasını her yıl yapılmakta olan Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri kapsamında düzenleyerek geleneksel bir hale getirdik, böylelikle Anadolumuzun tam ortasında yer alan Kırşehir mutfağının tatlarını gelecek kuşaklara aktarmak istediklerini, bu yıl yapılacak olan yarışmanın Kırşehir için çok önemli olduğunu, özellikle ev hanımlarının ve yemek becerisi olan herkesin yarışmaya ilgili olmalarını, bu vesile ile Ahiliğe sahip çıkmalarını beklediklerini dile getirdi.
Başvuru Yerleri:Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,Kırşehir Kent Konseyi
Kırşehir Yardımseverler Derneği,Toki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku