Güncel

(AHİTUAM) paketlenmiş Kuru Lavanta satışlarına başladı

 (AHİTUAM) paketlenmiş Kuru Lavanta satışlarına başladı

27 Ağustos 2021 15:00
-A

+A

       Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü (AHİTUAM) bünyesinde üretilen paketlenmiş Kuru Lavanta satışları, Merkez Yerleşke Ziraat Fakültesi binasında yer alan Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezinde (AHİTUAM) yapılmaktadır.
       Uçsuz bucaksız bozkır arazilerinde ağırlıklı olarak arpa ve buğday üretimi yapılan Kırşehir'de, alternatif ürün olarak değerlendirilmesi planlanan lavantanın üniversitenin bilimsel desteğiyle yaygınlaştırılması amaçlanan ve üretimi yapılan lavnatların satışına başlandı.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri tarafından Bağbaşı Yerleşkesi'ndeki tarım arazilerinin bir kısmına iki yıl önce lavanta fidesi dikimi yapılmıştı.
       Fazla su istemediği için zaman zaman can suyu verilen lavanta bitkisinin arıcılık ve çiçeklerinden elde edilen yağın verimi ile ilgili bilimsel araştırma yapıldı.
Arpa ve buğday gibi kuru tarım yapılan bölgedeki araziye ekilen lavantanın bölge çiftçisine alternatif ürün olması için üreticilere eğitimler de verildi.
       Ziraat fakültesi öğretim üyelerinin araştırma amacıyla yaptığı lavanta ön çalışmasının analiz sonuçlarının, KAEÜ'nün hazırladığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Projesi'ne şifalı bitkiler tedavisi alanında katkı sağlanması hedeflenen çalışmalar sürüyor.
SERADA YETİŞTİRİLEN LAVANTA FİDELERİ ÇİFTÇİLERE VERİLİYOR
       KAEÜ Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Çiftlik Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Ayrancı dikilmeye başlanan lavanta bitkisine sadece bir defa can suyu vererek ilk çiçeklerini aldıklarını belirtti.
       Bozkır topraklarda yetişen lavantanın endüstriyel potansiyelinin analiz edileceğini vurgulayan Ayrancı, "Elde ettiğimiz sonuçlar kuru tarım çiftçilerine, yatırımcılara ve alternatif bitki yetiştirmek isteyenlere anlatılıyor." ifadelerini kullandı.
Bir iki yatırımcının da deneme ekimi ile yakından ilgilendiğini anlatan Ayrancı, şunları kaydetti:"Sonuçlarına göre lavanta yetiştiriciliği ve yağından gelir elde etmeyle ilgili yatırımlar yapılacak. Seramızda da tüplü lavanta fideleri yetiştirilecek. Eğitimler verildikten sonra üretilen fidelerden talepler karşılanmaya çalışılıyor."

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku