Güncel

“Emek her şeyden üstündür”

“Emek her şeyden üstündür”

13 Mart 2021 14:47
-A

+A

        Çocuğunuzla ilgili özel eğitim ya da rehberlik ve psikolojik danışma konusunda yönlendirme veya desteğe ihtiyaç duyduğunuzda MEB’na bağlı Kırşehir  Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü , Kırşehir'de geleceğimiz olan nesillerin en büyük destekçisi. Benim Adım BAŞARI Projesi kapsamında rehber öğretmen/psikolojik danışmanı olmayan okullarımızda "Verimli Ders Çalışma Teknikleri" konulu eğitim seminerleri  başladı.
        Kırşehir Memleket Gazetesi Genel Koordinatör Zeliha Karayel’e  açıklamada bulunan  yetkililer , Kırşehir Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü  tarafından  hazırlanan “Benim Adım Başarı” Projesi kapsamında koordinatör Psikolojik Danışmanlarımız özellikle Psikolojik Danışmanı olmayan okullarımızda eğitim gören öğrencilerimize yönelik verimli ders çalışma yolları, zaman yönetimi, sınav psikolojisi ve motivasyonu gibi konularda eğitim materyalleri(afiş, broşür, sunular) hazırlanmış gerekli eğitimlerin verilmesine başlanılmıştır.  Proje kapsamında eğitim çalışmaları 15 Nisan 2021 tarihine kadar devam edeceğini bildirdi.
Peki okul başarısını arttırmak ve verimli ders çalışmak için neler yapılmalıdır?
        Yapılan açıklamada;Okullardaki derslerin sınavları yetmezmiş gibi LGS, YKS, KPSS, YDS, ALES vs. daha birçok sınavagirdiniz veyahut gireceksiniz. Hayatımız sınav oldu dediğinizi duyar gibiyim. Ancak bir gerçek var ki  bu sınavlarla yaşamımızı şekillendiriyoruz. Hayalini kurduğumuz liseye, üniversiteye ve mesleğe giden yol büyük ölçüde bu sınavlardan geçiyor. Sınavlar, genç nüfusa sahip ülkemizin bir gerçeği.
Bu sınavlarda daha rekabetçi olup başarı elde etmek için neler yapmalıyız?
•        İlk olarak başarının hayalini kurmalıyız. İstemeliyiz onu. Hedefimiz olmalı o bizim. Ne demişler “hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez”.
•        Sonrasında bizi hedefimize ulaştıracak sınavı tanımalıyız. Kaç soru, hangi konulardan çıkıyor, sınavın süresi ne kadar, testlerin sınav puanı üzerinden ağırlıkları nedir vb. tanımadığımız bir sınavda ne yapacağımızı bilemeyiz değil mi?
•        Devamında çalışmaya başlayabilmek, çalışmayı sürdürmek,  konuları yetiştirebilmek için bir plana ihtiyacımız olacak. Düzenli tertipli bir ilerleyiş başarı hikayesi yazanların ortak noktasıdır. Birilerinin hikayesini okumayın kendi hikayenizi yazın.
•        Planlı olmak, günümüzde yetersiz gelen zamanı yönetmenin yegane anahtarıdır. Çalışmaya başlamadan önce planımızda olan konuya göz gezdirmeli, ana ve alt başlıklar incelenmeli konu hakkında kafamızda soru işaretleri oluşturmalıyız.
•        Bu soru işaretlerimizi gidermek isteyen zihnimiz derse daha iyi odaklanmamızı kolaylaştıracaktır. 
•        Ders çalışmaya başladığımızda, telefonumuzun hızını düşüren işleyişini aksatan gereksiz uygulamalar misali zihnimizin bir köşesini işgal eden diğer her şeyden sıyrılmalı sadece çalıştığımız konuya odaklanmalıyız.
•        Sosyal medya ve dijital araçlara ara verin. Bunlar dikkatinizi dağıtacaktır.
•        Hayattan kopmayın hayatın içinde olun kendinize zaman ayırın gezin arkadaşlarınız ile iletişim kurun sosyal bir aktiviteniz olsun.
•        Hiçbir zaman mazeret üretmeyin. Mazeret kendine söylediğin en büyük yalandır.
Sınav ne ilk ne son şansımızdır. Hayatta bir çok fırsat karşımıza çıkacaktır, önemli olan bunların peşinden koşabilme yetimizdir. Emek her şeyden üstündür.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku