Güncel

"Evraklarımız ve faturalarımız asılsız iddiaların kanıtıdır"

"Evraklarımız ve faturalarımız asılsız iddiaların kanıtıdır"

13 Eylül 2019 07:00
-A

+A

 
 
Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet ; "Biz bir sistem kurduk ve şimdi herkes başının çaresine baksın denildi. Belediyeler hizmet odaklı ama esnaf zarara dayanamaz. 7 aylık bir sistemden kar beklenemez..." dedi.
 
Kırşehir Belediyesi tarafından başlatılan Ulaşım Master Planı çerçevesinde, 28 yeni belediye otobüsünün şehir içinde çalışmaya başlamıştı. Geçmiş dönem Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci tarafından hayata geçirilen ulaşım mastır planı 2014'te başlayan bir plandı. Kırşehir için çok kritik bir başlangıç olan bu plan hayata geçirildi ve kafalarda birçok soru işareti bıraktı. Özellikle Kırşehir Minübüsçü esnaflarının zararına olacak olan bu ulaşım mastır planı Kırşehir Belediyesi ve Kırşehir Esnafını nerdeyse karşı karşıya getirdi. Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, Kırşehir Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısında bahsi geçen araçların kendi bünyelerine geçtikten sonra 12 bin kilometreden 6 bin kilometreye düştük iddiasına yanıt vermek için makamında bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Tüm faaliyetlerimiz belgelerle kanıtlıdır diyen Başkan Tekin, iddialara yanıt verdi. 
"ESNAFLA BELEDİYE  ARASINDA KÖPRÜ OLDUK"
Esnafla Belediye arasında köprü olduk diyen Başkan Mehmet Tekin  şunları kaydetti: "Esnafımıza Belediye Başkanı Yaşar Bahçeçi'nin teklifini sunduk. Esnaf teklifi kabul etti. 1.10.2018 tarihi itibari ile Ulaşım Mastır Planı Kırşehir'de devreye sokuldu. Önce kabul görmeyen bu sistemde yapılan teklifin ardından kabul edildi ve önceleri para odaklı olan bu sistemle para odaklı minibüs şoförleri çalışacakken, sunulan teklifle esnafın zararı da düşünülünce esnaf bu sistemi kabul etti. Çünkü bizim için her zaman önemli olan esnaftır. Esnafın sözü ne ise temsilci olarak bizim sözümüz de odur biz her zaman esnafın yanındayız. 
Ulaşım Mastır Planı ile ilgili minibüsçü esnafı olarak direndik. Bu işi yapamayacağımızı esnafın bu işten para kazanamayacağını , zarar edeceğini bildirdik. Fakat yapılan görüşmeler ve kurulan komisyonların sonucunda Belediye Balkanın şoför esnafına yaptığı teklifle yani "burada zarar ederse de devlet olarak belediye olarak kendim finansa edeceğim, siz bu işi yapın, vatandaşım daha rahat ve konforlu taşıtlarla ulaşımını sağlasın " dedi ve biz bu işe girdik. 
Komisyonda esnaf zarar eder diyemeyenler bugün ellerinde davul zurna gezer oldular. Biz belediyemizi zarara uğratmadık.Yaptığımız tüm faaliyetler evraklı , belgeli...Eksiklerimiz hatalarımız elbet vardır ama bugün bu iş bozulmuş esnaf mağdur olmuş  durumda...Biz Şoförler Odası olarak sadece Belediye ve esnaf arasında köprü olduk. Madem biz yanlış yaptık,  Başkan Bahçeci'nin kurduğu sistem yanlıştı, siz doğruyu getirin biz yapalım." 
"HİÇBİRİMİZ KANUNUN ÜSTÜNDE DEĞİLİZ"
Hepimiz kanunlara uymak zorundayız,  ama Ulaşım Mastır Planı bizim esnafımızın zararına oldu diyen Başkan Tekin;  "Aile ve sosyal politikalar bakanlığının çıkarmış olduğu kanun var. Bu kanuna göre engellisi, yoksul vatandaşı , 65 yaş üstü, gazilerimiz şehitlerimiz toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanıyor. Hal böyle olunca biz bu sistemin esnafa para kazandırmayacağını devamlı dile getirdik. Her zaman bu sistemin kar ettirmeyeceğini, Kırşehir olarak  bu toplu taşımaya alışık olmadığımızı, bu sistemin  esnafın zararına olduğunu dile getirdim. Ama diğer taraftan bir devlet, ben esnafımın zararını karşılayacağım, esnafıma zarar ettirmeyeceğim derse esnafta bu teklifi geri çeviremez... " dedi.
SEÇİMLER OLDU, YÖNETİM DEĞİŞTİ... 12 BİN KİLOMETRE SABIRLARI TAŞIRDI...
Geçmiş dönem Yaşar Bahçeci zamanında faaliyete geçen Ulaşım Mastır Planı hayat geçti. Kırşehir için kritik bir başlangıç olan bu planla kentte halkın konforlu bir ulaşım sağlaması amaçlandı.  Fakat yapılan 31 Mart seçimleri ile Kırşehir'de Belediye Başkanı koltuğuna Selahattin Ekicioğlu geçti. Esnaf Başkan Bahçeci tarafından yapılan tekliflerin yeni Başkan Ekicioğlu ile devam etmesini istedi ve desteğini bekledi. Fakat esnaf umduğunu bulamadı. Kırşehir Belediyesi Eylül ayı Belediye Meclis Toplantısında bahsi geçen araçların kendi bünyelerine geçtikten sonra 12 bin kilometreden 6 bin kilometreye düştük iddiası sabırları taşırdı. 
12 bin kilometre iddialarına yanıt veren Başkan Tekin "Ahiler taşıyıcılar kooperatifini esnafımıza kurduk. 1 Ekim itibari ile de başladık.  Belediye ile kilometre bazlı yapılan anlaşma ile hayata geçirilen bu kooparif döneminde hiçbir zaman günlük 12 bin kilometreye ulaşılmadı diyerek mevcut belgelerini kanıt olarak sundu. 12 bin kilometer yapıldı iddialarına yanıt veren Başkan Tekin "Hiçbir zaman 112 bini aşmadık, kilometre yapmak için evlerin etrafında dolaşmadık, boş boş araba gezdirmedik. Bizim Belediye ile şartnamemiz var . Biz bu kurallar dışında faaliyet yapmadık. Biz bir kurumla sözleşme imzaladık ve bu sözleşme Belediye meclisinden geçti. Biz tüm kurallara uyduk ve uyulmadığı takdirde çok ağır bir cezai işlemi var ve kooperatifimiz ceza almadı.  Bizdeki veriler belgeler halinde mevcut ve bizim 11 bin kilometremiz dahi yok... Belediye Başkanı Ekicioğlu evraklara bakarak mı 12 bin iddiasında bulundu bilmiyoruz ama meclis toplantısında gündeme geliyoruz ve dışardan çok büyük tepkiler alıyoruz. Evraklarımız ve faturalarımız bu asılsız iddiaların kanıtıdır. " dedi. 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku