Güncel

“Hükümetten isteklerimiz var”

“Hükümetten isteklerimiz var”

20 Nisan 2015 07:15
-A

+A

TÜM. EMEK. DER.  Kırşehir Şube Başkanı Musa Hangül,  15 Nisan 2015 tarihinde Ankara’da yapılan Başkanlar Kuruluna katıldı.
Kırşehir’deki emeklilerin sorunlarını ve isteklerini ifade etmek adına katılan TÜM. EMEK. DER.  Kırşehir Şube Başkanı Musa Hangül,  siyasilerden ve hükümetten isteklerinin olduğunu ifade etti. 
TÜM. EMEK. DER.  Genel Başkanı Satılmış Çalışkan Başkanlığında yapılan toplantıda diğer Şube Başkanları da katıldı.
TÜM. EMEK. DER.  Kırşehir Şube Başkanı Musa Hangül,  gazetemize yaptığı açıklamada, “Emeklilerin yaşantı düzeyi açlık sınırı altında maaşı olan zor şartlarda yaşantısını sürdüren ve açlık sınırı bugün ülkemizde Devlet İstatistik Kurumlarında açlık sınırı 1472 TL olup ve bu maaşın altında emekli maaşı almaktadır. Bu ülkede emekliye 2015 yılı ilk altı ay için hükümetimiz 2,32 zam vermiştir ve gülünç bir olaydır. Milletvekili emeklilerine yeni vekile 740 TL zam verilmiş olup emeklilerin mağduriyetini gidermek için Ankara’da düzenlenen Başkanlar Kurulumuzda alınan kararla istek ve taleplerimizi sunduk.”dedi.
TÜM. EMEK. DER.  Kırşehir Şube Başkanı Musa Hangül, TÜM. EMEK. DER.  Başkanlar kurulunda alınan kararla istek ve taleplerini şöyle sıraladı:
“Siyasi, partilerin seçim beyannamelerinde taahhüt etmeleri ve  iktidardan taleplerimiz..
1. Çalışanlar ile emekliler arasındaki ücret uçurumunun giderilmesi. Çalışanlara yapılan ücret artışlarının emeklilere de aynen yansıtılması.
2. Yeni bir intibak yasası çıkartılması (tüm emeklileri kapsayan) burda  5000 pirim günü karşılığının  taban aylık olarak belirlenmesi ve bu aylığın ( devlet istatistik kurumunun belirlemiş olduğu) açlık sınırı gelirinin üzerinde olması, kalan günleri de aynı donelerle değerlen dirilerek   ABO’nı  belirlenmeli,     bu şekilde emekliler arasında hizmet ve prime dayalı standart birliğinin  sağlanması.
3. Sağlık gibi anayasal hak olan bir alanda katkı paylarının kaldırılması.
4. Dini bayramlarda birer maaş bayram harçlığı verilmesi
5. Enflasyona göre yapılan altı aylık dönem artışlarında temel gıda enflasyonu baz alınarak artış belirlenmeli. ( Memur, İşçi,  Bağ- Kur.) A aynı artış yapılmalı
Zamlar: devlet memuruna uygulanan, katsayı ve gösterge sistemine göre,  veya tüfe + milli gelirden refah payı verilmelidir.
6. Çalışan emekliden sosyal destek priminin kaldırılması.
7. Banka promosyonlarının emekliye de verilmesi için mevcut genelgeye dayalı ek genelge çıkarılması.
8. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi emeklilere sendikalaşma hakkının verilmesi,
9. Emeklilerimize ekonomik, kültürel ve sosyal olanaklar sunmak, hak ettikleri onurlu yaşamı sağlamak sosyal devlet anlayışı gereği iktidarların en önemli görevidir.
10. Anayasamızda herkesin sosyal güvenlik hakkına sahip olduğu yaşlıların devletçe korunacağı hükmü yer almaktadır.”
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
1 17 Aralık 2019 13:04

1acug9v2byDLw7

Cevapla
1acurtVL1gP4Q6 17 Aralık 2019 13:04

1

Cevapla
1 17 Aralık 2019 11:28

bzcrpsmh'));select pg_sleep(9); --

Cevapla
1 17 Aralık 2019 11:28

AlwTeReU');select pg_sleep(9); --

Cevapla
1 17 Aralık 2019 11:28

CTpvyFqi';select pg_sleep(9); --

Cevapla
ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku