Güncel

“Öğrencilerimiz bu sene de yurt kapılarında kaldı”

Milliyetçi Hareket Partisi Kırşehir Milletvekili ve Milletvekili Adayı Prof. Dr. Cemil Yıldırım Türk, pek çok ilimizde öğrencilerin bu yıl da yine yurt kapılarında kaldığını belirterek, AKP’nin 13 yılık iktidarı döneminde yurt sorununu bile çözemediğini vurguladı

“Öğrencilerimiz bu sene de yurt kapılarında kaldı”

21 Ekim 2015 07:30
-A

+A

Milliyetçi Hareket Partisi Kırşehir Milletvekili ve Milletvekili Adayı Prof. Dr. Cemil Yıldırım Türk, pek çok ilimizde öğrencilerin bu yıl da yine yurt kapılarında kaldığını belirterek, AKP’nin 13 yılık iktidarı döneminde yurt sorununu bile çözemediğini vurguladı. 
MHP Kırşehir ikinci sıra Milletvekili Adayı Eftal Avşar, MHP Kırşehir İl Başkanı Arif Ekici ve parti teşkilatlarından yöneticilerle birlikte seçim çalışmalarını sürdüren MHP Kırşehir Milletvekili ve Milletvekili Adayı Prof. Dr. Cemil Yıldırım Türk,eğitim alanında yaşanan sorunların içinden çıkılmaz bir hale dönüştüğünü söyledi. AKP hükümeti tarafından sık sık yapılan sistem değişikliklerinin hem öğrencileri, hem öğretmenleri hem de velileri mağdur ettiğine işaret eden MHP Kırşehir Milletvekili ve Milletvekili Adayı Prof. Dr. Cemil Yıldırım Türk, “Sınıflarda mevcutlar artmış, fiziki düzenleme konusunda sorunlar yaşanmaya başlamıştır. Çoğu okullarda yıllar önceki uygulamalara dönülerek, ikili eğitime geçilmiştir. Yöneticiler ve okul müdürleri yalnızca bu dönemde rotasyona uğramıştır. Bu nedenle, pek çok okul müdürü ve yöneticisi çok sevdikleri öğretmenlik mesleğini bırakmak, emekli olmak zorunda kalmıştır.” dedi.
MHP Kırşehir Milletvekili ve Milletvekili Adayı Prof. Dr. Cemil Yıldırım Türk, öğretmenlerin hiçbir dönemde yaşamadıkları sorunları AKP iktidarı döneminde yaşadığına da dikkat çekerek, atanamayan öğretmenlerin konusunun içler acısı bir duruma dönüştüğünü hatırlattı. AKP’li Milli Eğitim Bakanı’nın iki gün önce öğretmen açıklarıyla ilgili yapmış olduğu açıklamayı da değerlendiren MHP Kırşehir Milletvekili ve Milletvekili Adayı Prof. Dr. Cemil Yıldırım Türk, “ Sayın Milli Eğitim Bakanı, Türkiye genelinde mevcut koşullarda 95 bin 624 öğretmene ihtiyaçları olduğunu ifade etmektedir. Sivil toplum kuruluşlarına göre Türkiye’nin öğretmen açıkları ve ihtiyacı daha fazladır. İşin ilginç yanı Milli Eğitim Bakanı ülkemizdeki öğretmen açıklarından bahsediyor ve bu konuda rakamlar veriyor ama bu açıkları kapatmak için atama yapmıyor. Bakanlık neredeyse sadece seçimden seçime atama yapıyor. Ülkemizde bir tarafta atama bekleyen yüzbinlerce öğretmenimiz varken, diğer tarafta da öğretmen açıkları yaşanıyor. Bakan bey itiraf ediyor amaatama yapmıyor. Her şey milletimizin gözü önünde yaşanıyor. Atanama bekleyen öğretmenlerimiz bu durumda hangi kapıya gidecek ve kime derdini anlatacak? Atama bekleyen öğretmenlerimizin sesine mutlaka kulak verilmelidir.” şeklinde konuştu.
Ülkemizde eğitim alanında yaşanan sorunların her geçen gün daha da derinleştiğini iddia eden MHP Kırşehir Milletvekili ve Milletvekili Adayı Prof. Dr. Cemil Yıldırım Türk, konuşmasını söyle sürdürdü:
“Eğitim alanında yaşana sorunlar tek tek ele alınarak çözülecek. Çocuklarımıza eğitim ve öğretimde imkan ve fırsat eşitliği sağlanacak. Öğrencilere, eğilim ve yetenekleri doğrultusunda eğitim verilecek. Bu manada, eğitim sistemi yeniden yapılandırılacak. Eğitim sitemi; bilgi toplumunun gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatılmış, teknoloji kültüre sahip, rekabetti insan gücünün yetiştirilmesini sağlayacak şekilde yeniden yapılandırılacak. Bu çerçevede; eğimin mekanları, eğitim teknolojileri ve insan gücü imkanları nitelik ve nicelik açısından bilgi toplumunun gerektirdiği standartlara yükseltilecek.
Eğitimin tüm kademelerinde ve özellikle kentlerde sınıf mevcutları yirmi beş öğrencinin altına inecek ve zorunlu şartlar dışında ikili eğitim uygulamasına son verilecek.Anaokundan üniversiteye kadar bütün eğitim kurumları ile kütüphanelerin internet erişimi kolay ve ucuz hale getirilecek. Okul öncesi eğitim temel eğitim kapsamına alınacak. Mesleki eğitime ağırlık verilecek. Hayat boyu öğrenme anlayışı hakim kılınacak. Yurtdışındaki çocuklara milli kimliklerini koruyan bir eğitim sağlanacak. Ortaöğretimde program türü esas alınacak.
Milliyetçi Hareket Partisi iktidarında üniversiteye giriş sınavı kaldırılacak. Yükseköğretim dünya üniversiteleri ile rekabet edebilen seviyeye getirilecek. Öğretmenlere 3600 ek gösterge verilecek. Öğretmenlerin ek ders ücretleri ile tazminatları yükseltilecek. Atama bekleyen öğretmenlerin tamamı kademeli olarak atanacak. Yurt konusunda yaşanan sorunlara son verilecek.”
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku