Güncel

"SAĞLIK İÇİN HAREKET ET GÜNÜ" etkinliği düzenlendi

"SAĞLIK İÇİN HAREKET ET GÜNÜ" etkinliği düzenlendi

9 Mayıs 2019 07:58
-A

+A

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde "Sağlıklı Beslen Hareket Et MutluYaşa" temalı yürüyüş düzenlendi.
İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Suat Türkoğlu'nun da katılı sağladığı ve Hayriye Kımçak Anadolu Lisesi öğrenci, öğretmen ve müdürlük personelinin katılımları ile "Sağlıklı Beslen Hareket Et Mutlu Yaşa" teması ile yürüyüş etkinliği gerçekleştirildi.
Kırşehir Sağlık Müdürlüğü tarafından etkinliğe dair yaoılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Hareketsiz yaşam, modern toplumlar için en önemli problemlerin başında yer almaktadır. Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel hareketsizlik, dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında obezitenin de önünde dördüncü sırada yer almaktadır. Fiziksel hareketsizlik yalnızca yetişkinler için değil, çocuklar ve gençler için de ciddi bir sağlık riski taşımaktadır.
10 Mayıs Dünya Sağlık Örgütü tarafından; bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için “SAĞLIK İÇİN HAREKET ET GÜNÜ” olarak belirlenmiştir.
Her yaşta fiziksel aktivitenin sağladığı yararlar önemlidir. Fiziksel aktiviteye önem vermeyen saatlerce bilgisayar veya televizyon başında oturan çocukların ve gençlerin obeziteye daha yatkın oldukları bilinmektedir. Çocuklara ve gençlere uygun fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılması ve bu davranışın alışkanlık haline getirilmesini sağlamak önemlidir. Bizde Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü olarak Fiziksel Aktivitenin sağlığımız üzerinde ki yararlarına dikkat çekmek amacıyla Hayriye Kımçak Anadolu Lisesi öğrenci, öğretmen ve müdürlüğümüz personelinin katılımları "Sağlıklı Beslen Hareket Et MutluYaşa" teması ile yürüyüş etkinliğimizi gerçekleştirdik.
Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır. Daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli fiziksel aktivite yapılmalı ve yaşamın bir parçası hâline getirilmelidir."
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku