Güncel

112 PERSONELLERİNE YÖNELİK ACİL OBSTETRİK BAKIM EĞİTİMİ DEVAM EDİYOR!

112 PERSONELLERİNE YÖNELİK ACİL OBSTETRİK BAKIM EĞİTİMİ DEVAM EDİYOR!

20 Eylül 2019 07:41
-A

+A


 
Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Kırşehir'de görev yapmakta olan tüm 112 personeline yönelik Acil Obstetrik Bakım ve Sevk Mekanizması, Doğum ve Yenidoğan sevkine yaklaşım konularında eğitim verildi. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili şu açıklamalar yapıldı:
"Gebelik, doğum eylemi ve lohusalık esnasındaki komplikasyonlar, gelişmekte olan ülkelerde üreme yaşındaki kadınlar arasında önde gelen ölüm ve sakatlık nedenidir. Çok boyutlu bir kalkınma göstergesi olarak anne ölüm düzeyi, üreme sağlığı hizmet sunumu kalitesi ile yakından ilişkilidir. Dünyada her yıl dörtyüz bin civarında anne ölümünün gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Bin Yıl Kalkınma Hedefleri’nin 5. hedefi; anne sağlığındaki iyileşmeleri izlemede temel göstergelerden biri olarak anne ölümlerinin azaltılmasını belirlemiştir. Ülkemizde 2003 yılından bu yana uygulanmakta olan Sağlıkta Dönüşüm Programı'nda da anne ve çocuklara özel önem verilmesi öncelikli konular arasında yer almıştır.
Bu çerçevede yapılan çalışmalar sonucunda anne ve bebek ölümlerinde önceki yıllara göre çok daha yüksek oranlarda azalmalar sağlanmıştır. Anne ölümleri yüzbinde 18,5, bebek ölümleri binde 13 civarına düşürülmüştür. Bu sonuçların alınmasında Ülkemizdeki genel gelişmenin yanında, kalkınmada öncelikli bölgelerdeki sağlık personeli sayısının artırılması, hastanelerdeki erişkin ve yenidoğan yoğun bakım hizmetlerindeki gelişmeler ve 112 acil yardım ve kurtarma hizmetlerindeki gelişmenin büyük katkısı olmuştur."
Anne ve bebeklerimizin sağlık kuruluşlarına güvenli bir şekilde nakillerini sağlamak amacıyla Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Kırşehir'de görev yapmakta olan tüm 112 personeline yönelik Acil Obstetrik Bakım ve Sevk Mekanizması, Doğum ve Yenidoğan sevkine yaklaşım konularında eğitimler verilmeye başlandı. Katılımcılara sertifikaları Sağlık Hizmet Başkan Yardımcısı Yunus Dağ tarafından verildi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku