Güncel

2. El araç Çağlayanlar Otomotiv'den alınır

2. El araç Çağlayanlar Otomotiv'den alınır

10 Ağustos 2020 15:02
-A

+A

 

2. El araç almak isteyenlerin ilk tercihi

 
2. El araç almak isteyenlerin ilk tercihi Çağlayanlar Otomotiv...
Kırşehir'de 1991 Yılında Yetkili Renault/Dacia Satış ve Servis olarak Kırşehir halkını Türkiye'nin en çok satan ve çok beğenilen otomobilleri ile  buluşturan Çağlayanlar Otomotiv 2. El araç satışları ile hizmete devam ediyor
Kırşehir'de araç almak isteyen vatandaşların ikinci el'de Çağlayanlar Otomotivi tercih ediyor.
Korona virüs salgını sebebiyle otomobil markalarının dünya genelinde sıfır araç üretimini durdurmasından dolayı piyasaya araç girişi olmuyor.
Kırşehir Çağlayanlar Otomotiv her vatandaşa bütçe ve istekleri doğrultunda otomobil var .
Otomobil almayı düşünenler için Kırşehir Çağlayanlar Otomotiv'de , her keseye uygun otomobil seçmek hiç de zor değil. 
Adres: Kuşdilli Kındam Mah. Kayseri Yolu 3. Km, 40200 Kırşehir Merkez/Kırşehir
 (0386) 252 66 66'nolu telefondan bilgi alabilirsiniz..
1976 yılında ticarete başlayıp 3.nesil olarak devam eden şu anda toplamda 110 personel istihdam eden, Otomotiv Satış ve Servis hizmetleri, Akaryakıt İstasyonu İşletmeciliği ve Sigorta Aracılık Hizmetleri sektörlerinde faaliyetlerine devam etmektedir. Her geçen gün yatırımlarını ve istihdam sayısını artırarak, bölgemize katma değer sağlamayı amaç edinen Çağlayanlar Şirketleri 1991 yılında Renault ailesine katılmış, halen 1.800 metrekare kapalı, 20.000 metrekare açık alanda Renault ve Dacia markalarının Satış ve Servis hizmetlerini yerine getirmektedir. Ayrıca Mucur, Kaman, Yerköy Satış Şubeleri ile ilimiz ilçelerinde faaliyet göstermektedir. Müşteri Memnuniyetinin maksimum seviyede tutulması varoluş amacı olan şirketimiz, eğitimli personelleri, teknolojik yeniliklere uygun makine ve teçhizatları ile hizmetlerine devam etmektedir. Bölgemizin lider otomotiv firmaları arasında yer almayı vizyon edinen firmamız, her geçen gün yenilenen ve büyüyen Renault markasının vermiş olduğu dinamizm ile müşterilerine güvenilir, kaliteli, Türkiye standartlarına uygun araç temin etmek ve satış sonrası gerekli hizmeti sunmayı da misyon edinerek yoluna devam etmektedir. Otomotiv sektöründe bir ekol haline gelen, eğitim, yenilik ve müşteri odaklı çalışma konularında bir okul olan Renault markasından edinmiş olduğumuz deneyim, tecrübe ve becerileri faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda uygulamaya çalışan şirketimiz, aşırı rekabetin yaşandığı bu ortamda müşterilerinin güvenini ve memnuniyetini sağlayarak başarılı ve daimi olacağının farkında olarak hizmetlerine devam etmektedir.
2.el araba alırken mutlaka incelemeniz gereken ilk 10 yer
İkinci el araba satın alırken verdiğimiz paraya değen, güvenli ve iyi bakılmış bir araç bulmayı isteriz. Almayı düşündüğünüz arabayı güvendiğiniz bir servise zaten göstermelisiniz ama burada anlatacağımız küçük bazı tüyolara dikkat ederek eleme yapabilirsiniz. İşte size zaman kazandıracak ve ikinci elde doğru tercihi yapmanızı kolaylaştıracak ipuçları:
1.Boya
Boyalı yüzeyde çukurluklar, çizikler ve çürükler olup olmadığı ilk bakmanız gerekenler. Yüzeyde özellikle uçlarda eğer macun ve boya işlemi yapıldıysa kabarıklıklar oluşur, elinizi gezdirerek bunu kolayca anlayabilirsiniz.
Paslanmaları fark etmek, onları özellikle arıyorsanız genelde kolaydır. 2.el arabada gövdenin yan kısmında kasa hatlarında arkaya doğru bir dalgalanma olup olmadığına da mutlaka bakın, eğer varsa araç mutlaka bir boya işlemi görmüş demektir.
2.Kaporta
Kaportada paslanma var mı mutlaka bakmalısınız
2.el arabayı incelemek için acele etmeden, dikkatlice bakmak sizi ilerideki masraflardan kurtarır. Ön cam kenarı çatlaklar, çizik, ezik, paslanmış nokta, kırık veya bozuk silecek gibi detaylar için pazarlık edebilir veya satıcının yaptırmasını isteyebilirsiniz, o yüzden mutlaka kontrol edin.
Fakat aşırı pas ve pas nedeniyle tamir görmüş araçlara temkinli yaklaşmakta yarar var çünkü metalin özelliği bir kez bozulunca düzelemiyor. Kaportada ton farkları, paneller arası açıklık ve mesafenin eşit olmaması gibi durumlar aracın işlem gördüğünü gösterir. Kapılar da rahat hareket edip kolayca kapanıyor olmalı.
3.Kaputun altı
Ben servis uzmanı mıyım kaputun altında ters giden bir şey olduğunu bir bakışta anlayayım diye düşünmeyin. Aracı zaten servise götüreceksiniz, fakat ön kontrolleri yaparsanız gereksiz masraftan kurtulmuş olursunuz.
Boruların ve kayışların çatlakları varsa veya yumuşamış görünüyorlarsa bu iyiye işaret değil demektir. Özellikle araç suya veya sele maruz kaldıysa bagaj halısının ve paspasların altını su seviyesi izleri ve pas izleri olacaktır. Stepne yuvası da sele maruz kalmış araçla ilgili ipuçları verir.
4.Lastikler
2.el araba alıp, üstüne bir de yeni bir takım lastiğe para vermek istemiyorsanız lastikleri mutlaka araç düz bir zeminde park halindeyken kontrol etmelisiniz. Lastiklerin durumunu da aracın kilometresiyle mutlaka kıyaslayın, yani düşük kilometreli bir araçta aşırı yıpranmış lastikler varsa lastikler başka bir araçtan geliyor olabilir.
Ayrıca lastiklerin diş derinliği 3 milimin altına düşmüşse, üzerinde balon veya yara varsa, farklı şekillerde yıpranmışlarsa lastikler değişmeli demektir. Eğer aracın sahibi lastikleri yeni değiştirdim diyorsa diş derinliği 8 milimetre olmalıdır.
5.Motor
Aracın kalbi elbette en önemli yeri ve mutlaka bir uzmanın görmesi gerekir. Genelde profesyonel satıcılar aracı göstermeden önce bu kısmı temizlettikleri için sorunları görmek kolay olmayabilir. Aşırı kirli veya aşırı temiz motor varsa dikkatli olun. İlk bakmanız gereken herhangi bir sızıntı olup olmadığı. Pas, tamir edilmiş radyatör hortumları gibi göstergeler motorun yetersiz bakımına işaret eder.
6.Farlar
Farlar ve stop lambalarına belki baktınız ama aracı görmeye gündüz gittiğinizi düşünürsek kabin aydınlatmaları kolayca unutulabiliyor. Akşam aracı çalıştırdığınızda kabinde ışıkların çalışmadığını görmek canınızı sıkabilir.
7.Kilometre
Arabalar iki türlü yaşlanır, kilometre ve yaş. Kilometresi düşük eski model bir araba da, kilometresi yüksek yeni bir araba da aslında eski arabadır. İyi bakılan bir araç 500 bin km’yi çok rahat devirir. Yine de 2.el arabalarda hangi kilometrenin ne anlama geldiğini bilmenizde fayda var. Bu iki tür araç arasında kalırsanız bakım durumu daha iyi olanı seçmenizi öneririz. Düzenli bakımları yapılmış yüksek kilometreli bir araç, bakımları özensiz düşük kilometreli bir araçtan daha iyi durumdadır.
Kilometresiyle oynanmış bir araç olduğundan şüphelendiyseniz kabindeki yıpranma göstergelerine bir göz atın. Aşırı yıpranmış vites topuzu, sürücü koltuğu, direksiyon, yıpranmış gaz pedalı aracın uzun süre kullanıldığını gösterir. Ayrıca kilometre dolandırıcılıklarının nasıl yapıldığını da dinleyebilirsiniz.
8.Kabin
2.el arabalarda kabinin stiline yapacak bir şey yoksa da, aracın içinin iyi durumda olması tabii ki çok iyi bir gösterge. Zeminin, paspasların, koltukların, vites topuzunun ve direksiyon simidinin durumu aracın ne şekilde kullanıldığını belli edecektir.
9.Klima
Eğer baktığınız ikinci el arabanın ağır kazası varsa iyi durumda gözükse bile sık sık klima arızası, aşırı lastik aşınması kabinde fazla gürültü gibi sorunlar yaşayabilir. O yüzden klima arızasını hafife almayın. Klimadaki arızalar kompresörden, radyatörden, devrede kaçaktan gibi daha büyük sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.
10.Frenler
kinci el arabalarda en sık arızalanan yerlerden biri frenleme sistemleri. Frenlerin performansını test sürüşü yaparken sert şekilde frenleme yaparak mutlaka görmelisiniz. Tabii bu testi güvenli bir alanda sağduyulu şekilde yapmanızda yarar var. Acil bir durumda aracın frenlerine güvenebilmek hayati önem taşır. 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku