Güncel

5 BİN BÜYÜKBAŞ, 8 BİN KÜÇÜKBAŞ KESİLDİ

5 BİN BÜYÜKBAŞ, 8 BİN KÜÇÜKBAŞ KESİLDİ

27 Temmuz 2021 15:59
-A

+A

      Kırşehir'de Kurban Bayramında, 5 bin 203 büyükbaş, 8 bin 891 küçükbaş hayvan kesildi.
      Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, Mandıralarda ve Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarından kurbanlıklarını aldıktan sonra belediyeler tarafından belirlenen alanlarda ve kesimhanelerde kurbanlıklarını kesti. Her ne kadar yurt genelinde kurbanlık satışları beklenen seviyede olmasa da ilimizde vatandaşlar bir bayramı daha geride bıraktı.
Türkiye Damızlık Koyun Yetiştiricileri Birliği (TÜDKİYEB) Başkanı Nihat Çelik, kurbanlık satışları hakkında bilgiler verdi.
TÜDKİYEB Başkanı Çelik, kurbanlık sayısının geçen yıla göre düşük kaldığını tahmin ettiklerini belirterek, "Kurban Bayramı'nda 2 milyon 750 bin küçükbaş, 950 bin büyükbaş olmak üzere toplam 3 milyon 700 bin baş civarında kurbanlık satıldı." dedi.
BEKLENEN SATIŞLAR OLMADI
       Türkiye Damızlık Koyun Yetiştiricileri Birliği (TÜDKİYEB) Başkanı Nihat Çelik, yaptığı açıklamada, vatandaşların gerek yurt içi gerekse yurt dışında vekaletle kurban kesimini tercih etmeleri nedeniyle, kurban pazarlarına ilginin azaldığını, özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde, beklenen yüksek satışların olmadığını söyledi.
YETİŞTİRİCİLER MALİYETLERİNE YAKIN SATIŞ YAPTI
       Kurbanlıkların küçük şehirlerde nüfusa oranla daha fazla satıldığına dikkati çeken Çelik, kendi şehirlerinde ya da yakın yerlerde kurbanlıklarını satan yetiştiricilerin iyi para kazandığını anlattı. Bu yıl belediyelerin işgaliye ücretleri ve diğer masrafların yüksek olmasının yetiştiricileri olumsuz etkilediğini belirten Çelik, yetiştiricilerin maliyetlerine yakın satış yapmak zorunda kaldığını söyledi. Çelik, büyük şehirlerde belediyelerin yeterli hizmeti verememesinin de satıcılar için sıkıntıya neden olduğunu kaydetti. Bu yıl Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı kurbanlıkların bir kısmının yetiştiricilerin ellerinde kaldığını anlattı.
UYGULAMA TEKRAR DEĞERLENDİRİLMELİ
        Kurban pazarlarında yaptığımız gözlemlere göre, satılan hayvan sayısının geçen yıla göre düşük kaldığını tahmin ediyoruz. Bu yıl Kurban Bayramı'nda 2 milyon 750 bin küçükbaş, 950 bin büyükbaş olmak üzere toplam 3 milyon 760 bin baş civarında kurbanlık hayvan satıldı." Marketlerde kurbanlık satışı yapılmasının da pazarlardaki yetiştiricileri sıkıntıya soktuğunun altını çizen Çelik, bu uygulamanın tekrar değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Çelik, bu yıl yetiştiricilerin, kurbanlıklarının yaklaşık yüzde 25'ini satamadığına dikkati çekti.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku