Güncel

80 YILLIK HASRET VE ÖZLEM

80 YILLIK HASRET VE ÖZLEM

10 Kasım 2018 07:05
-A

+A


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk, ölümünün 80. Yıldönümünde bütün yurtta olduğu gibi Kırşehir’de de günün anlam ve önemine uygun olarak bugün bir programla anılacak.
            Kırşehir Valiliği tarafından hazırlanan Atatürk’ü Anma Programı bugün saat 09.00'da Cacabey Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na Kırşehir Valiliği ve Kırşehir Belediyesi'ne ait çelenklerin konulmasıyla başlayacak. Saat 09.05'te Atatürk Anıtı önünde sirenler eşliğinde iki dakikalık saygı duruşu düzenlenecek ve ardından İstiklal Marşı okunacak. Bayrağın göndere çekilip yarıya indirilmesi sonrasında Atatürk Anıtı önünde saat 17.00’ye kadar II. Eğitim Bölgesi okullarının öğrencileri, 17.00-18.30 saatleri arasında Kırşehir Jandarma Komutanlığı askerleri, 18.30-20.00 saatleri arasında ise polis memurları tarafından nöbet tutulacak.     
        Saat 09.30'da Kırşehir Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi Aşık Sait Konferans Salonu’nda Aşıkpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Recai Yağmur tarafından “Meşrutiyetten Cumhuriyete Mustafa Kemal, Cumhuriyetten 10 Kasım'a Atatürk” konulu konferans verilecek.
        Atatürk’ü Anma Haftası etkinlikleri içerisinde Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı tüm okullarda ve kurumlarda haftanın anlam ve önemine uygun çeşitli etkinlikler düzenlenecek. 1. Eğitim Bölgesi okulları tarafından da Anıtkabir'e gezi organizasyonu yapılacak. Ayrıca okullar arası Atatürk konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmaları gerçekleştirilecek.
 ATATÜRK HAFTASI'NDA 10 KASIM'IN ANLAM VE ÖNEMİ
            Atatürk Haftası, 10-16 Kasım tarihlerine denk gelmektedir. Atatürk Haftası'nda Ulu Önder Atatürk hakkında anmalar düzenlenir, pek çok etkinlik gerçekleştirilir.
            Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 tarihinde ebediyete intikal etti. Gazi Atatürk'ün ölümünün ardından her yıl 10 Kasım, Atatürk'ü Anma Günü, 10-16 Kasım tarihleri ise Atatürk Haftası olarak kabul edilmiştir. 10 Kasım anlam ve önemi açısından çok anlamlı bir gündür. Üzerinden geçen 80 yıla rağmen Atatürk, Türk halkının aklında fikirleriyle, duruşuyla, kişiliğiyle, dünya görüşüyle silinmez  bir iz bırakmıştır. 10 Kasım anlam ve önemi açısından Ata'yı anma, anlama, hafızaları tazeleme günüdür.
            Atatürk, Türk milleti için sadece Türk Kurtuluş Savaşı'na öncülük etmesinden, örgütlemesinden dolayı değil, fikirlerinden dolayı da önemli bir simge haline gelmiştir. Millete Cumhuriyet ve Demokrasi gibi kavramları sahiplendirme, Türkiye Cumhuriyeti'ni muasır medeniyetler seviyesine getirebilme, gericiliğin önünde durmanın mücadelelerini vermiştir Gazi Atatürk. 10 Kasım anlam ve önemini anlamak aslında Atatürk'ün fikirlerini anlamaktır. Atatürk'ün ve şehitlerimizin miras bıraktığı Türkiye Cumhuriyeti'nin var oluş sebebini anlamaktır. 10 Kasım anlamı ve önemi Türkiye Cumhuriyeti'ni daima ileri taşımaktır.
            10 Kasım ve Atatürk Haftası bizler için Atatürk'ün fikirlerini anlama, koruma ve gençlerimize aşılama günleridir. Bugünlerde Ata'yı her zamankinden daha iyi anlamalı, onun gösterdiği hedefe odaklanmalıyız. Türkiye'yi bilimde, teknolojide, ekonomide ileri taşımalı ve bunları yaparken iyi insan, iyi vatandaş olmanın mücadelesini vermeliyiz.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku