Güncel

AFAD'tan ilkokul, ortaokul ve anaokulu öğrencilerine temel afet bilinci eğitimi

AFAD'tan ilkokul, ortaokul ve anaokulu öğrencilerine temel afet bilinci eğitimi

12 Nisan 2019 07:17
-A

+A


Kırşehir İl AFAD Müdürlüğünce, Kırşehir Merkezinde bulunan Süleyman Türkmani İlkokulu, Sıddık Demir Anadolu Lisesi, Cumhuriyet İlkokulu ve Anaokulu, Aşıkpaşa İmam-Hatip Ortaokulu Öğrencilerine temel afet bilinci eğitimi verildi.
AFAD Başkanlığınca başlatılan ve Kırşehir'de devam Afete Hazır Okul Projesi kapsamında verilen temel afet bilinci eğitimi için şu bilgiler aktarıldı: "Öğrencilere; Okul Afet ve Acil Durum Planı hazırlamanın önemi, Yapısal riskler (Okul alanı içinde veya civarında bulunan binaların güvenliğine dair olası tehlikeler), Yapısal olmayan riskler (Binaların içinde bulunan mobilya, araç gereçle birlikte, çatı, pencere, merdiven, ısıtma ve soğutma sistemleri, su depoları, tesisat boruları ve çıkış güzergahları gibi binaya ilişkin unsurların oluşturduğu tehditler), afetlerden sonraki ilk 72 saate hazırlıklı olmak için ihtiyaç malzemelerinden oluşan afet çantasını hazırlamanın önemi, afet anında yapılması gereken doğru davranış şekilleri ve afet sonrası için alınması gereken tedbirler anlatıldı. Eğitim sonrası Anaokulu öğrencilerine, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Kumbarası hediye edildi.
Okulların afetlere dirençli kurumlar haline gelmesi, öğrenci ve çalışanların fiziksel olarak korunması, muhtemel tehlikeler karşısında eğitim-öğretimdeki kesintinin minimum seviyede tutulması ve güvenlik kültürü oluşturulması için okul afet planları yapılmalıdır. Afete hazırlıklı okul, okul afet planlarının oluşturulması ve uygulanmasını kapsayan bütünleşik okul afet ve acil durum yönetimi ile mümkündür."
Kırşehir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Polis Teşkilatının Kuruluşunun 174. Yıldönümü münasebetiyle, Çocuk, Engelli ve Yaşlılar ile birlikte Emniyet İl Müdürü İsmail Hakkı Akyüz’e ziyaret gerçekleştirildi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku