Güncel

AHİ ESNAFI'NIN 2019 YILINDAN BEKLENTİLERİ

AHİ ESNAFI'NIN 2019 YILINDAN BEKLENTİLERİ

1 Ocak 2019 07:37
-A

+A

 

Kırşehir'de Ahi Esnafının 2018 yılı özellikle esnafın beklentilerinin gerçekleşmediği bir yıl olarak belleklerdeki yerini aldı. 2018'in son gününü yaşadığımız bugün ekonomik dalgalanma dolar ve Euro ve doların yükselmesiyle bunalan esnaf; umudunu yılbaşı satışlarına ve alış-verişene çevirmiş durumda. Durgun geçen 2018 yılında umduğunu bulamayan esnafın yılbaşı alışverişi için yaptığı hazırlıklar en azından bir heyecan yaratmış durumda. Yılbaşı, Sevgililer vs. Günü gibi etkinliklerle durgunluğu kısmen aşmak isteyen esnafın bu beklentisi yerini hareketliliğe bırakmış durumda. Özel günlerde vatandaşı alışverişe yöneltecek sinerjiyi harekete geçirmek için kampanyalar düzenleniyor. Kredi ile daralan işlerini rahatlatmak ve borçlarını ödemek isteyen esnafın bu yaklaşımı; bir anlamda 2018 yılında da devam edecek gibi görünüyor.
 Çünkü bu yıl işler hiç iyi gitmedi. Turizmde ciddi bir sıkıntı yaşadık. Ve bu sıkıntı; diğer sektörlere de yansıdı. Ekonominin seyri; tüm sektörleri olumlu ve olumsuz etkilediği için piyasayı rahatlatacak reform tarzında yeni projelere gereksinim var olduğu düşüncesinde. İşte Ahi Çarşısı esnafının 2019 yılından bekledikleri:
BORA TURAK:
"2018'nin son gününü yaşadığımız bu günlerde İnsanların yeni yılda daha dürüst ve iyi niyetli olmasını diliyorum. İnsanların birbirlerine güvendikleri günlerin geri gelmesini istiyorum Kırşehir daha gelişmiş, daha yaşanılabilir bir yer olabilir 2019 yılının biz esnaf açısından daha iyi olur umudumuz 2019 yılında ekonomik olarak daha iyi oluruz inşallah"
FATMA KAPLAN:
 “Bir bayan olarak Kırşehir'in daha yaşanılabilir olmasını istiyorum. 250 bin yakın nüfuslu bir ilde Sosyal alanların Eğlence alanları arttırılarak insanların başka yerlere gitmesi önlenebilir. Bu hem Kırşehir insanı için kolaylık olurken hem de esnafın kazanmasını sağlar. Terör olaylarının son bulması ülkenin huzur ve refaha bir an öce kavuşarak, 2019 yılı tüm Türkiye'ye huzur getirmesini" diliyorum.
ŞEVKİ TURAK:
 “Kırşehir Ahi esnafları olarak işlerimizin açılması en büyük beklentimiz. İnşallah 2019 yılı esnafın yüzünü güldürür. Yeni yıl, ülkemize hayır getirsin. Sağlıklı, mutlu bir yıl olması dileğiyle.” ziya işçimen “2019 yılının Kırşehir için gelişim yılı olmasını istiyorum. Bir esnaf olarak sosyal aktiviteler, eğlence alanları yok denecek kadar az. Bence en büyük eksiğimiz alışveriş merkezi. Kırşehir'e alışveriş merkezi yapılırsa insanların farklı yerlere gitmeyeceğine, devlet tarafından esnafa verilecek kredilerin avantajlarının sağlanmasını istiyorum"
MEVLÜT İŞÇİMEN:
 “2019 yılı ülkemize hayırlı olsun. Kırşehir, çevre konusunda göze pek hoş gelmeyen bir yapıya sahip. Çevre konusunda yetkililerden daha duyarlı olmalarını bekliyoruz. Yeni yılın Ahi Esnafları açısından sağlıklı, huzurlu ve bol kazançlı bir yıl diliyorum.”
BARIŞ BOZA “2018 yılı çok iyi de çok kötü de geçmedi. 2018 yılı için de verecek bir cevabımız yok. Bizim yaşadığımız her şey 90 dakikalık bir futbol maçı gibidir. Golü atacak belli değil golü yiyecek belli değil. Şuan Türkiye'de ne olduğunu bilemiyoruz ve kestiremiyoruz. Bir esnaf olarak şuan önümü göremiyorum.”
İSMET BEYDOĞAN:
Kırşehir'de 55 yıldır esnaflık yapan İsmet Beydoğan, 2018 yılının Türkiye açısından şiddet dolu bir yıl olarak geçtiğini aktararak, "2019 yılında Allah'tan dileğim 2018 yılı gibi olmasın. 2018 yılı Türkiye için çok zararlı geçti. Çok şehit verdik, çok analar ağladı. Sadece Türkiye'ye değil tüm dünyaya barış, kardeşlik, huzur getirmesini, kan dökülmeden birlik beraberliğe vesile olmasını diliyorum” dedi.
 
 
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku