Güncel

Ahi Evran Üniversitesi Öğrencileri Mucur'u Ziyaret Ettiler

Ahi Evran Üniversitesi Öğrencileri Mucur'u Ziyaret Ettiler

9 Ekim 2019 07:18
-A

+A


Mucur Kaymakamlığı koordinesinde Ahi Evran Üniversitesi ve Mucur Belediye Başkanlığı işbirliği ile Ahi Evran Üniversitesine yeni kayıt yaptıran öğrencilere ilçeyi ve mucur yeraltı şehrini tanıtmak, turizm potansiyelini geliştirmek amacıyla her hafta bir öğrenci grubunun ilçeyi ziyaret etmesi planlandı.
Öğrencilerin İlimizin doğal güzellikleri ve kültürel değerlerini yakından görüp tanıma fırsatı bulması, kültürel zenginliklerin, iletişimin, birlik ve beraberliğin sağlanması amaçlanan gezide herkes üstüne düşeni en güzel şekilde yapıyor.
Bu kapsamda ilk öğrenci grubu Mucur İlçesini ziyaret ederek yeraltı şehrini gezdiler. Mucur Yeraltı Şehrini gezen öğrenciler tarihi yerleri görme ve inceleme fırsatı buldular.
Mucur Yeraltı Şehri
Roma döneminde M.S. 2. yüzyılda Hristiyanlığın bölgede hızla yayıldığı görülmüş, puta tapanlarla, Hristiyanlar arasında büyük bir mücadele yaşanmıştır. Kapadokya bölgesinde 3. ve 4. yüzyıllara ait Hristiyanların korunmak, sığınmak ve ibadet etmek amacıyla yaptığı pek çok yeraltı şehri, bu sebeple ortaya çıkmıştır. Kırşehir sınırları içinde de bulunan bu yeraltı şehirlerinden en önemlileri; Mucur Yeraltı Şehri, Kepez Yeraltı Şehri ve Dulkadirli Yeraltı Şehri’dir. Mucur Yeraltı Şehri, Kırşehir ili, Mucur ilçesi, Merkez Solaklı Mahallesi içerisinde bulunmaktadır. Yumuşak kayalara oyularak yapılan yeraltı şehri, yerden 7-8 m derinliktedir. Kırşehir Aşık Paşa Türbesi yakınlarına kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Yeraltı şehri bugüne kadar temizlenen oda, salon ve koridorlarıyla geniş kapsamlı bir görünümde olup, dikkat çekicidir. Birçok odası bulunan yeraltı şehrinde bir mekândan diğerine geçmek için yapılmış ve insanların ancakeğilerek ilerleyebilecekleri genişlikte olan dehlizler, daha çok küçükbaş hayvanların barınabileceği genişlikte olan ahırlar, ibadet yerleri, dehlizleri bölmek, odaları kapatabilmek amacıyla yapıldığı tahmin edilen büyük hacimli ve dairesel şekilli taş kütleler olan kapak taşları ve yer üstüne açılan havalandırma bacaları bulunmaktadır. Ziyarete açık olan Mucur Yeraltı Şehri’nin 2015 yılı içinde çevre düzenlemesi işi yenilenmiş, rölöve çalışmaları tamamlanmıştır.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku