Güncel

AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ YAPTIĞI ÇALIŞMALAR İLE ÜLKE GENELİNDE DEV PROJELERE İMZA ATIYOR

AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ YAPTIĞI ÇALIŞMALAR İLE ÜLKE GENELİNDE DEV PROJELERE İMZA ATIYOR

18 Ağustos 2021 15:31
-A

+A

      “İnsanı önemsiyoruz eğitim- öğretim  bizim için en önemli konu ,insanı kıymete eriştiren ise eğitimdir ”
      “Kırşehir’de çıkardığımız  projeler bölgenin değil artık ülkenin ihtiyacıdır”

        Ahi Evran Üniversitesi  hem sağlıkta hem tarımda  bir çok alanda  projeleri ile ülkeye ve dünyaya  örnek olmaya devam ediyor.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Vatan Karakaya 20 Eylül’de yüz yüze eğitim-öğretimin başlayacağını bildirdi.
Kırşehir Memleket ve Yeni Kırşehir Yeşilyurt Gazetesi olarak Rektör Vatan Karakaya’ya gerçekleştirilen ziyarette  Karakaya ,Memleket Gazetesi Genel Koordinatörü Zeliha Karayel’e yaptığı açıklamasında,”Ahi Evran Üniversitesi  pandemiyi yavaş yavaş geride bırakıp öğrencisi ile buluşma aşamasında. İnşallah bir aksilik olmaz ise bütün hazırlıklarımız tamamladık ve a, b, c ve d planları ile eğitim ve öğretime 20 Eylül’de yüz yüze eğitime hazırız”dedi.
Rektör Vatan Karakaya  Ahi Evran  Üniversitesinin çalışmalarını gazetemizde paylaşarak  bir çok başarılı  projeler ile ülkemizde ve dünyada yeniliklere  açılacağını açıkladı.
AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ HEM ÜLKEDE HEM DE DÜNYADA ÖRNEK ÇALIŞMALAR  GERÇEKLEŞTİRİYOR
       Rektör Karakaya;Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi dün yaptığı gibi bugünde yenilikler peşinde koşuyor önce insan diyor, insanı eğitim anlamında garantiye almak için Ahi yeterliye dayalı eğitim kalite sistemi ile hem ülkede hem de  dünyada örnek bir çalışma yapıyor.Bunun patent başvurusunu yaptık, süreçlerimiz devam ediyor .Baş vurduğumuz patende %30 benzerlik ile bir Amerika’da bir de Çin’de yapılmıştı.Böyle bir özgü böyle bir Ahice değeri Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi gerçekleştirdi ve beş yıl üzerinde çalışarak bir özgün değer çıkardı.Bununla birlikte özelikle pilot üniversitelerin  projeleri ile bizim üniversitemizin   7 projesi var.Bu projeler  2016 yılında bir düşünce idi bugün hayat buldu. Artık sekteröl olarak ARGE, hem bölgesine hem ülkeye katkı yapacak duruma geldi.
Minerali Gitmiş Toprağa Yeniden Hayat Kazandırılıyor
Karakaya;Burada ARGE seramızda özelikle bölgemiz için 40’a yakın araştırma yaptık. Minerali gitmiş toprağın yeniden mineralini kazanması veya tuzlu toprakta yeni bitki örtülerin nasıl yetiştirileceğini özelikle pandemide ortaya çıktı ki gıda arzı diğer finansmanlar gibi enti.Bunu biz araştırmalarımızda artık ülkenin ve bölgenin ihtiyaçları ile ilerletmeye çalışıyoruz.
AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞMALARI TUİK VERİLERİNDE YER ALMAYA BAŞLADI
       Karakaya;Kırşehir’in hayvancılığına katkı olması anlamında kaba yeme ilişkin şuana kadar 5 bin dekar çiftçilerimize ekim yaptık. Bu ekim sadece bitki ekimi değil değişik türleri bilimsel kombinasyonları ile birlikte çiftçilerimize öğretilmesidir. İnşallah bu alışkanlık genellendiği zaman Kırşehir, hayvan üretim kapasitesi daha fazla artacaktır, çünkü maliyet girdisi düşecektir.Örneğin,Tritikale  tuik verilerine bizim ekimimiz ile birlikte Kırşehir’de  soktuk. Yani Kırşehir şuanda Tritikale  dediğimiz yem bitkisi ile birlikte üniversitemizin çalışmasıyla birlikte Tuik verilerinde yer almaya başladı. Bunlar zaman ile tutacak , çiftçilerimiz tarafından benimsenecek ve daha geniş alanlarda uygulanacak. Türk Şeker ile bir anlaşmamız var şeker pancarı ekilip nadas yerlerini nadaslarda kaba yem üretmek üzere bir iş birliği protokolümüz var ve inşallah bunları da hayata geçireceğiz.
“BÖLÜMLERİMİZİ 10 ÇIKARACAĞIZ”
       Karakaya,150 yataklı fizik tedavili rehabilitasyon hastanemiz var ve bu Türkiye için yapılmış ve ilerisi sağlık turizme hazırlanmış bir projedir. Sağlık Bakanlığımız ile birlikte başlattık yavaş yavaş pandeminin yoğun zamanlarında ertelemiştik ve sürecimiz başladı devam ediyor. Bununla birlikte geleneksel tamamlayıcı tıpda  4 tane alanda , akupunktur, ozon ,sülük ve fitoterapi dediğimiz bitki  tedavisini ilave ederek bölümlerimizi 10 çıkaracağız bu alanda hocalarımız sertifikalarını aldılar.Spor sağlığı merkezin hazırlıkları ise bitmek üzere .
“ZİRAİ DONLARDAN ARINDIRILMIŞ  CEVİZ ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”
        Karakaya; ”Tarım alanında ise bu sene cevizi faaliyete geçiriyoruz. Ceviz pilot projelerimizden birisi.Burada biz özellikle iklim, tür ve toprak uyumu ile birlikte zirai donlardan arındırılmış bir ceviz üretimi gerçekleştireceğiz ve üretimin kapasitesini artırmak. Normalde farklı farklı türler değil de  bizzat tek tipten yayılan ceviz anlayışı ile birlikte verim kapasitesini artırmak .Bu  Projemizi hayata geçirdik ve artık sahalardayız. Ceviz yetiştirmek isteyen çiftçilerimiz bizlere baş vuracak biz o bölgenin  toprağını analiz edeceğiz  ve türünü tespit edip istenilen verimde  ürün elde  edeceğiz. ARGE serasının yapmış olduğu projeler artık sekteröl talebi çekmeye başladı. Karakurt’taki yatırımcımız ile birlikte  devam ediyoruz ve yeni  talepler var Kırşehir’de kalması için çalışmalarımız devam ediyor.
“KIRŞEHİR’DE ÇIKARDIĞIMIZ  PROJELER BÖLGENİN DEĞİL ARTIK ÜLKENİN İHTİYACIDIR”
        Karakaya;ARGE projesine 3 tane üniversite seçildi ve bunlardan bir tanesi de Ahi Evran Üniversitesi.Ahi Evran jeo termal ileri sera teknolojili üretin ve ARGE üniversitesi olarak seçildi. Bu üç üniversite ise Ankara Üniversite ,Selçuk üniversitesi iki toplantıyı yaptık şuanda projeleri aldık geçen günlerde 80 öğretim üyesi ile kendi üniversitemde yaptım daha sonra Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi ,Selçuk üniversitesi hocaları ve bizim hocalarımız ile bir toplantı daha yaptık şuanda bir sürü proje geliyor  projeler tasvip edeceğiz orada bizim 11. Kalkınma planımız da örtü altı yetiştiricilik seracılığı. Türkiye için hedeflerin beşini biz uygulayacağız. Kırşehir’de çıkardığımız  projeler bölgenin değil artık ülkenin ihtiyacıdır. İnsanı önemsiyoruz eğitim- öğretim  bizim için en önemli konu ,insanı kıymete eriştiren ise eğitimdir ”dedi. (ZELİHA KARAYEL)
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku