Güncel

AHİLER DİYARI KIRŞEHİR’DEN ŞANLIURFA’YA BİLGİ DONANIMLI ÖĞRETMEN

AHİLER DİYARI KIRŞEHİR’DEN ŞANLIURFA’YA BİLGİ DONANIMLI ÖĞRETMEN

27 Aralık 2018 07:51
-A

+A

 

Ahiler diyarı Kırşehir’in mayası ile yoğurulan eğitimci öğretmen Eyüp Polat Şanlıurfa’da   Ahilik geleneğini gelecek nesillere aşılıyor. Verdiği bilgi ve becerileri ile Şanlıurfa’da öğrencilere adeta yön veriyor hiçbir kütüphanesi bulunmayan okulun kitaplar ile donatarak Türkiye’nin en zengin sınıf kütüphanesine sahip. Ceviz yemeyen ve kitap okumayan giremez sloganıyla öğrencilerine kitap okumayı sevdiriyor.
Ben dünyayı değiştirecek olan çocuğun öğretmeni!..
Eyüp Polat; Biliyorum ziyadesiyle iddialı bir söylem lakin gelin bir de sınıfımıza bakın! Eminim siz de bize hak vereceksiniz!. İki ay önce atandım Nuri Özaltın İlkokuluna. Okula son gelen öğretmen bendim. Yani sona kalan dona kalır misali... Sınıf karanlıktı ama bu bizim gözümüzü korkutmadı zira karanlığın en yoğun olduğu an güneşin doğmasına en yakın olduğu andı. Nitekim de öyle oldu. Bir güneş gibi doğduk cehaletin karanlığına!..
Polat; Sıvadık kolları, çemredik paçaları... Velilerim yetişti imdadıma... Bir elin nesi var, iki elin sesi var dediler. Ne de güzel ettiler. Baştanbaşa boyadık her yeri. Seçebileceğimiz en ferah ve dinlendirici rengi seçtik. Artık diğer işlerle ilgilenebilirdik. Panolar, perdeler, bilgisayar, yazıcı, örtüler, su sebilimiz, balıklarımız, kuşlarımız, beden eğitimi materyallerimiz, zekâ oyunlarımız derken birer birer çıktı aradan hepsi. Lakin kaldı geriye en zahmetlisi.
Eyüp Polat; Kütüphane! Olmazsa olmazımız en önemli parçamız... Fark ettiyseniz kütüphane dedim kitaplık değil. Zira 21 Y.Y ilkinin ikincisine tercih edildiği bir devri kapsıyor. İşte toplumlar tam da burada birbirlerine fark atıyor. En çok kütüphanesi olan müreffeh yaşıyor.
Ötekiler, imrenmekle kalıyor. Biraz da onlar bize imrensin dedik ve memleketin en zengin sınıf kütüphanesini kurduk. Tamı tamına 1200 kitapla rekor kırdık. Birlikte seferberlik ilan ettik öğretmeniyle, velisiyle, öğrencisiyle... Bu kapsamda bir de ebeveyn kütüphanesi kurduk sınıfımıza ,artık  yer yoktu aramızda. Çocuklara bir hedef koyalım dedik, rakamları onlardan dinledik. En sonunda iki yüz kitaba karar verdik. Göz bebeklerinizin büyüdüğünü görür gibiyim lakin biz daha önce de dört yılda beş yüz kitabı devirdik. Bu arada Batı ülkelerindeki hedefin yılda ortalama kırk kitap olduğunu da belirtmek isteriz.
Ünlü düşünür Platon '' Geometri bilmeyen giremez'' demiş biz de '' Kitap okumayan, ceviz yemeyen giremez'' dedik.
Eyüp Polat; Aslında gönlümüz somondan yana ama Norveç'te çok uzak anavatana. Gelmiyor artık kimse ceviz siz okula, nöronlarımız bayram ediyor, sınıflarımız halay çekiyor. Ne zaman başımız dara düşse, bir şeye gücümüz yetmese nam-ı bilinmez bir kahraman imdada yetişiyor. Saymakla bitmez işte bunlar gerçek vatanseverler!..
 Kitap okumayı seven öğrenci olsun veli olsun bu sınıfa gelip kitap okuya bilir ,bizler burada kitap okumayı sevenler ile bir araya geliyoruz dedi.
 EYÜP POLAT KİMDİR?
23 Haziran 1988 tarihinde Kırşehir'de dünyaya geldim. İlk ve ortaokulu Sırrı Kardeş İlköğretim okulunda tamamladıktan sonra liseyi Kırşehir Lisesi'nde bitirdim. Ardından 4 yıllık Kastamonu macerasıyla eğitim fakültesinden mezun oldum. Üniversite yıllarımda iki yıl öğrenci konseyi başkanlığı, bir yıl da il gençlik meclisi başkanlığı yaptım. Mezuniyetimden bir süre sonra Şanlıurfa'ya atanarak öğretmenlik mesleğine adım attım. Şanlıurfa'da imece usulü yapılmış bir köy okulunda dört sınıfa tek başıma ders verdikten sonra Elazığ'a tayin oldum. dört yılda 500 kitap hedefine ulaşan öğrencimle kitap dostu öğretmen olarak tanındım. Şimdilerde yeni teslim aldığım sınıfımla Türkiye'nin en zengin sınıf kütüphanesini kurmuş bulunuyorum. İmkanları açısında özel okulları geride bırakacak bir sınıf ortamı tesis etmenin haklı gururunu yaşıyorum.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku