Güncel

AHİLİĞİ GELECEĞE NASIL TAŞIYABİLİRİZ?

AHİLİĞİ GELECEĞE NASIL TAŞIYABİLİRİZ?

10 Kasım 2020 15:55
-A

+A

 

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Ahilik Kültürünü Uygulama ve Araştırma Merkezi Eski Müdürü, Akademisyen, Tarihçi-Yazar Kâzım Ceylan, geçtiğimiz hafta geçmişte yaşanan ve medeniyetimizin temellerini oluşturan Ahilik sisteminin esaslarını Kırşehir Memleket Gazetesi Genel Koordinatörü Zeliha Karayel'e anlattı. Bugünkü haberimizde ise ‘Geçmişteki Ahilik sistemini günümüze nasıl taşırız ve ahiliği toplumumuzda nasıl yaşatırız?’ konusunu okuyucularımız için Tarihçi-Yazar Kâzım Ceylan, değerlendirdi.
Tarihçi Yazar Kâzım Ceylan,"Hiç bir teşkilat geçmişteki gibi aynı şekilde günümüzde olmayabilir. Ahiliğin taşıdığı insani, milli, İslami ve evrensel değerleri günümüze taşımak mümkündür."
Ceylan açıklamasında, Ahilikte kalite ve verimlilik çok önemlidir. Eğer eğitimde kalite verimliliği sağlayabiliyor iseniz, ‘’Bir eline ayı bir eline güneşi verseler yine de yolumdan dönem’’ diyen insanlar yetiştirebiliyorsanız; insanları kabiliyetlerine göre eğiterek; onu kendi içerisinde bir değer haline getirebiliyorsanız; insanlara milli ve mânevi şuur verebiliyorsanız; ahlâklı yaşamayı bir hayat tarzı haline getirebiliyorsanız; kadınları eğitip onları büyük bir değer olarak, aşına, eşine, işine bağlı hale getirebiliyorsanız; eğitim sistemimizi temelden en yüksek kademeye kadar ahilik değerleriyle bezeyip ,Milli Eğitim Bakanlığı’nı da ona göre teşkilatlandırıyorsanız, ahi insan tipini de yetişebilirsiniz demektir.
Ayrıca toplumsal hayatta yine insanları kabiliyetlerine göre eğittikten sonra uygun işlerde çalıştırabiliyor musunuz? İlmi, ‘müminin yitik malı’ haline getirip, ilme değer verebiliyor musunuz? Üretimi esas alıp kaliteden taviz vermiyor musunuz? Helâl kazancı ve haram yememeyi temel hayat tarzı haline getirebiliyor musunuz? İhtiyacı olan insanlar ile gönül birliği yapıp, onlara yardım edebiliyor musunuz? Komşusu açken tok yatmayıp fakir insanları da gözetebiliyor musunuz? Ürettiklerimizden ihtiyacı olanlara da verebiliyor musunuz? İş hayatında kümeleşip, iş yaptıktan sonra kardeşlik hukuku ile onları ilerletebiliyor musunuz? Bunlar ahiliğin temel dinamikleri açısından çok önemlidir.
Ayrıca yönetim alanında adalet, meşveret, merhameti ve kaliteyi ön planda tutuyor musunuz? İnsanlara adil muamele edilebiliyor musunuz? Bu hususlar çok önemlidir diyen Ceylan, ‘’İnsanlara zulmetmiyorsanız, demokrasiyi, insan haklarını baş tacı edebiliyorsanız. O zaman Ahiliğin değerlerini hayata geçirebiliyorsunuz"dedi.
"AHİLİĞİN ÖZÜ, HELAL VE  HARAMI AYIRIP, DOĞRU YAŞAMAKTAN GEÇER’’
Ceylan, ‘’Helâl ve haramı ayırıp, insanları ahlâklı bir hayat tarzına göre yaşamalarını sağlayabilirseniz, bunu bir devlet politikası haline getirebiliyorsanız ancak bu şekilde ahiliği geleceğe taşıyabilirsiniz’’ dedi. Açıklamasında Ahilik Araştırma Merkezi müdürlüğü döneminde, o zaman başbakan olan Ahmet Davutoğlu’nun kendisinden ahiliği nasıl bir devlet politikası haline getirebiliriz diye bir rapor istemesi üzerine, özetle şu altı hususun önemli olduğunu kendilerine rapor halinde sunduğunu ifade etti:
AHİLİK ESASLARI
1. Türkiye'deki bütün üniversitelerde Ahilik araştırma merkezleri ve enstitüleri açılarak Ahilik bütün yönleriyle araştırılmalı ve öğretilmeli.
2. Milli Eğitim Bakanlığı tepeden tırnağa Ahiliğe göre düzenlenmeli. Müfredat mutlak suret ile Ahiliğin değerlerini taşımalı.
3. Kırşehir'deki külliye bitirilmeli ve orada bütün Türkiye'ye ve insanlığa  örnek hale getirilmeli.
4. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı, Ahilik esaslarına göre düzenlenmeli.
5. Meslek kuruluşları olan TESK, TOBB, TESKOM ve meslek odaları ile devlet kuruluşları olan TSE ve Diyanet İşleri Başkanlığı, Ahilik kodlarına göre yeniden organize edilmeli.
6. Devlette bütün atamalar ve yükseltmeler üniversiteler de dahil ehliyet, liyakat, adalet ve meşveret esasına göre tekrar tepeden tırnağa düzenlenmeli.
Ceylan, "Ahilik bu esaslara göre teşkilatlanır ise, devlet yönetiminde de toplum hayatında da uygulanılabilir ama önce insanı yetiştirmek gereklidir" dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku