Güncel

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, "Engellilerimize sunulan hizmetlerin erişilebilir olması temel bir insan hakkıdır"

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli,  "Engellilerimize sunulan hizmetlerin erişilebilir olması temel bir insan hakkıdır"

3 Aralık 2019 07:43
-A

+A


Toplumun ve toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalık arttırmayı amaçlamak adına her yıl 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlanmakta. Toplumu bilinçlendimek ve farkındalık yaratmak adına AK Parti Kırşehir Millletvekili Mustafa Kendirli bu özel günü kutlayarak engellileri topluma kazandırmak gerektiğini belirtti.
AK Parti Kırşehir Millletvekili Mustafa Kendirli 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Milletvekili Kendirli yayımlamış olduğu mesajında şunları kaydetti:
"3 Aralık, Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının ‘tam ve diğer insanlara eşit ölçüde’ sağlanması amacıyla ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak kabul etmiştir. Engellilerin sosyal ve ekonomik hayata katılımı gelişmiş toplumların en önemli göstergelerinden birisidir. Toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olan engellilerimizin toplumla bütünleşmelerinin ve hayatın her alanında aktif rol üstlenmelerinin sağlanması, onlara sunulan hizmetlerin erişilebilir olması temel bir insan hakkıdır.
Son 17 yılda AK Parti iktidarlarında sosyal politika uygulamalarına ayrı bir ehemmiyet gösterilmiş, insan odaklı ve hak temelli bir anlayışla devrim niteliğinde adımlar atılmıştır.3 Aralık 2001’de Sayın Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla kurulan Engelli Koordinasyon Merkezi, bu anlamda çok önemli bir adım ve dönüm noktası olmuştur.
Hem insani, hem İslami görevimiz olan, engelli kardeşlerimizin toplum hayatına katkıda bulunmaları için, yeteneklerini geliştirmek üzere onlara uygun mekanların hazırlanması, eğitim ve iş imkanı sağlanması gibi birçok konularda, engellileri kaldırmak için AK Parti iktidarları önemli çalışmalara imza atmıştır. 2005 yılında çıkardığımız engelliler kanunu ile tarihi bir düzenleme yapılmıştır. Bu kanunla eğitim hizmetinde bakım hizmetine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar engellilerimizi ilgilendiren pek çok konuda haklarını teslim edilmiştir. Engellilerimizin başkalarına gereksinim duymadan yaşamlarını sürdüren, üreten ve toplumda faydalı birer bireyler olarak yaşamlarını sürdürmeleri için her türlü desteği ve hizmeti onlara sunmak en hayırlı iştir.
AK Parti, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da kurucu Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, milletimizden aldığımız güç ile milletimizin ihtiyaç duyduğu bu alanlarda çalışmalarımıza devam edecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün toplumsal duyarlılığı ve farkındalığı arttırmasını temenni ediyor, tüm engelli kardeşlerimize mutlu, huzurlu bir hayat diliyorum."

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku