Güncel

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, "KADIN İNSAN HAKLARI NOSYONUNUN, PAYLAŞIM TEMELLİ"

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, "KADIN İNSAN HAKLARI NOSYONUNUN, PAYLAŞIM TEMELLİ"

24 Kasım 2018 07:51
-A

+A

 

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, 25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı bir mesaj yayımladı. Milletvekili Kendirli, yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi, " 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günüdür.
Türkiye’nin güçlü kadınlarına 25 Kasım tarihi, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurul kararı ile “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü”  olarak kabul edilmiştir.
Ne yazık ki, bu önemli gün trajik bir olaya, 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde ülkeyi diktatörlükle yöneten RafaelTrujillo’nın eylemlerine karşı çıkan üç kız kardeşin (Mirabel kardeşler) tecavüz edilerek vahşice öldürülmesine dayanmakta olup bu olayın yıldönümüdür.
 1981 yılında toplanan Latin Amerika kadın kurultayı, bugünü Mirabel kardeşler anısına
 “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü” ilan etmiş, 1999 yılında ise aynı tarih BM tarafından uluslararası bir gün olarak benimsenmiştir.Ülkemizde de kadına yönelik şiddetin önü alınamaz hale geldiği dönemler olmuş, bu sebeple Ak Parti döneminde kadını şiddetten korumaya yönelik mevzuatta önemli reformlar yapılmıştır. Bu reformların başında kadını her türlü şiddet ve ayrımcılıktan korumayı amaçlayan İstanbul Sözleşmesine taraf olmamız ve ardından 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu ihdas etmemiz gelmektedir. Kanunda kadınlar sadece fiziki ve cinsel şiddete değil, psikolojik veya ekonomik zarar görme ya da acı çekmeyle sonuçlanan her türlü şiddete karşı korunmuşlardır.Şiddet ve ayrımcılığın olmadığı bir dünyada kadınlar gerçek potansiyellerini kullanma imkânına kavuşacaklardır. Toplumun yarısını oluşturan, diğer yarısını yetiştiren kadınlar her alanda özgürce var olamadıkları sürece, toplum eksik kalmaya, ilerlememeye mahkûmdur.
Kadının insan hakları nosyonunun, paylaşım temelli, insan olmamızın bizi birbirimizi ayrıştırmaktan alıkoyacağı bir ufukla şekilleneceği 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku