Güncel

AKILCI İLAÇ KULLANIMI EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

AKILCI İLAÇ KULLANIMI EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

5 Mart 2020 12:12
-A

+A


Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde “Okul Öncesi Çocuklar İçin Akılcı İlaç Kullanımı” konulu eğitimler  devam ediyor.
İlimizde eğitim veren Bil Koleji öğrencilerine Kamu Hastaneleri Hizmetleri Birim Uzmanı Ecz. Buse ÜLGER KOCA tarafından Akılcı İlaç Kullanımı eğitimi verildi.
Kırşehir  Sağlık İl Müdürlüğü tarafından okullarda akılcı ilaç kullanımı konulu eğitimler veriliyor.
Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü tarafından okullarda akılcı ilaç kullanımının önemi ve bunun yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar kesintisiz devam ediyor. Okullara giden ekipler öğrencilerle bir araya gelerek ilaç kullanımı hakkında çocukları bilgilendiriyor.
 Kamu Hastaneleri Hizmetleri Birim Uzmanı Ecz. Buse ÜLGER KOCA'nın konuşmacı olarak katıldığı eğitimde çocuklara akılcı ilaç kullanımın önemi ile ilgili şu bilgiler aktarılıyor, “Akılcı İlaç Kullanımı, kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre; uygun ilacı, uygun süre ve dozda, en düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmeleri olarak tanımlanmaktadır.
Akılcı ilaç kullanımı (AİK) ilaç kullanırken doğruları uygulamak ve bilinçli olmaktır.
İlaç eczanede doktor reçetesiyle satılan ve eczacı tarafından sunulan ve bir hastalığın teşhisini, iyileştirilmesini veya belirtilerinin azaltılmasını sağlayan veya hastalıktan korunmayı mümkün kılan bir üründür. Tüm bu uygulamalarda ilacın doktor kontrolünde kullanımı ön şarttır. İnsan sağlığı için kullanılacak ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanarak kullanıma sunulur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı nedeniyle Hastalık ve ölümlerde artış görülebilir. İlaçların yan etki riski artabilir. Ülke kaynaklarının yanlış tüketilmesiyle temel ilaçlara bile ulaşılabilirlik azalabilir. İlaçlara karşı direnç gelişebilir ve yeni tedavi seçeneklerine gereksinimin artar.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku