Güncel

Alkışlar Kırşehir Çiftçisine

Alkışlar Kırşehir Çiftçisine

1 Eylül 2020 15:07
-A

+A

Kırşehir’de, üretim yaptığı tarlasını halka açan çiftçi, geliştirilmiş yöntemle vatandaşın topladığı domateslerden salça yapıyor.

Kırşehir merkeze 15 dakika uzaklıktaki Kocabey köyünde 130 dönüm arazide yetiştirdiği ürünleri ‘Tarladan halka’ felsefesi ile açan Kırşehir’de, üretim yaptığı tarlasını halka açan çiftçi, geliştirilmiş yöntemle vatandaşın topladığı domateslerden salça yapıyor.
Kırşehir Tarım ve Orman Müdürlüğünden konuya ilişkin yapılan açıklamada ,
Kırşehir Kocabey de yasayan çiftçimiz Ramazan Şahin domates fiyatlarının düşük olmasına yerinde ve güzel bir çözüm bulmuş. Bulduğu çözümle hem kendisi kazanıyor hem de vatandaş hijyenik ortamlarda eğlenerek salçasını yapıyor. Kocabeyli çiftçimiz tarlasının yanına kurmuş olduğu kazanlarda tarladan toplanan domatesleri anında salça yapmaya yarayan bir sistem kurmuş.
500 kg domatese kadar salçanın yapıldığı kazanları tarlanın yanına kurmuş. Domatesinden biberine hatta kazanın altına atılan oduna kadar köye getiren çiftçi Ramazan Şahin  hem kendisi kazanıyor hem de vatandaşı büyük bir yükten kurtarıyor. Domatesin çekilmesi,kazana konması,salça yapılmasına kadar gecen sürede alınan ücretse kilo başı 2.25 tl. Seneye Kırşehir, Kocabey köyüne akın edeceğe benziyor.denildi
salça yapımı için haftalar sonrasına randevu veriyor. Salça yapımını zahmetsiz hale getirmek için karıştırıcı kazan formülünü geliştiren köy muhtarı Şahin, “Kapya biber ve salçalık domates üzerine çalışmalar yürütüyoruz. Güttüğümüz amaç ise vatandaşın zevkine göre salça yapımını sağlamak”dedi.
Salça yapmak değil salça yapmak isteyene yardımcı olmak istediklerini belirten Şahin, oluşturduğu karıştırıcı kazan ile salça yapım aşamasını zahmetsiz hale getirdiğini anlattı.
Vatandaşın tarladan domatesleri kendinin topladığını söyleyen Şahin, “Vatandaş tarladan domatesi kendi topluyor. İstemezse bizim topladığımız domatesten faydalanıyor. Toplanan domatesi ise vatandaş kendi isteğine göre yıkıyor. Domatesin suyunu çıkardıktan sonra karıştırıcı kazanlarda kaynatıyoruz vatandaş organik şekilde salçasını alıp gidiyor. Salça yapmak kültürümüzde var. Eziyetli ve meşakkatli olan salça yapımını 2-3 yıllık uğraş sonrası kolaylaştırıcı hale getirdik. En zahmetli bölüm karıştırmaktı. Yorucu oluyordu. Biraz uğraş vererek karıştırıcı kazan yaptık. Vatandaş köye piknik yapmaya geliyor, bir yandan da salçası hazırlanıyor” diye konuştu.
 
 
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku