Güncel

ARAMA, KURTARMA VE TAHLİYE EĞİTİMİ

ARAMA, KURTARMA VE TAHLİYE EĞİTİMİ

22 Haziran 2019 07:34
-A

+A


 
Milli Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında yapılan Arama Kurtarma Eğitimi kapsamında 81 İl Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde öğretmen ve diğer personellerden oluşan 24 kişilik Arama Kurtarma Ekipleri kuruldu.
Milli Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında yapılan Arama Kurtarma Eğitimi kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm okul ve kurumlarda görevli arama kurtarma ekip personeline İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Mustafa Ercan tarafından 10 saatlik teorik eğitim verilerek teorik eğitim alan öğretmen ve diğer personelden gönüllülük esasına göre 24 kişilik arama kurtarma ekibi oluşturuldu. Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü bünyesinde arama, kurtarma ve tahliye eğitimi verildi.
Sivil Savunma Uzmanı ve AFAD'ın sorumluluğunda yapılan eğitimlerde öğretmen ve diğer personelin ciddi performansı, özverisi ve cesaretleri dikkat çekti. Üç günlük eğitim kapsamında, arama kurtarma malzemelerinin kurulumu, tanıtımı yapılarak enkazda tüm personel bizzat kullanmış, ipler ve düğümler öğretilmiş, üst katlardan ve yüksekten inme çıkma ve kuyudan kurtarma tatbikatları bizzat yaptırılmıştı. Bu kapsamda İl AFAD Müdürlüğü Arama Kurtarma Personellerince, müdürlüğün toplantı salonunda 17-20 Haziran  tarihlerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Personelleri ve Öğretmenlerine, arama, kurtarma ve tahliye konularında eğitim verildi. Gerçekleştirilen eğitimde meydana gelecek doğal afetlerde okullarda acil müdahalede bulunulabilmesi için öğretmenlere arama kurtarma ve tahliye gibi konularda hem pratik hem de teorik eğitimler verildi.
Kırşehir merkez ve ilçelerinde 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminde, okullarda öğrencilere yönelik gerçekleştirilen temel afet bilinci, ilkyardım, yangın, afete hazır okul ve tahliye tatbikatları eğitimleri sayesinde öğrencileri afetlere karşı hazır hale getirmeye çaba sarf edildi. Okulların tatil olması nedeniyle çocukların eğitiminde büyük payları olan öğretmenler de afetler konusunda bilinçlendirmek adına sahada bizzat görev alan arama kurtarma personellerince, müdürlüğün toplantı salonunda eğitim verildi.
Eğitimde; Temel Afet Bilinci, KBRN ( Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer ) tehlikelerine yönelik farkındalık, Olay yeri yönetimi ve koordinasyon, Arama Kurtarma cihazlarının kurulumu, tanıtılması ve enkazda kullanımına yönelik uygulamalar, Kurtarmada kullanılan ipler ve düğümler, Binalarda üst katlardan ve kuyudan kurtarma tekniklerine yönelik uygulamalar, konuları uygulamalı olarak anlatıldı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku