Güncel

ATIK KAĞITLAR EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

ATIK KAĞITLAR EKONOMİYE  BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

19 Ocak 2019 07:38
-A

+A


Kırşehir belediyesinin atık kâğıt ve geri dönüşüm çalışmaları yıllardır devam ederken bu duyarlılığa vatandaşlar tarafından çok fazla özen gösterilmemekte. Her evde mutlaka atık kâğıt çıkıyor fakat Kırşehir vatandaşları  hiç düşünmeksizin atık kâğıtları ayrı bir  paket yapıp  geri dönüşüme  atmaksızın imha etmeleri  milyonlarca ağaçların zarar uğraması neden oluyor. Kırşehir  belediyesi  bu çalışma üzerine  Kırşehir mahallerine belli noktalara  özel olarak atık kâğıt plastik  gibi  çöp konteynırlar koymasına rağmen  vatandaşlar  bu duyarlılığa fazla özen gösterilmediği görünüyor .Ülke genelinde ve Kırşehir’de de olmak üzere genellikle okulların yaz tatiline girmesiyle  kullanılmış kitap ve defterleri okullarda geri dönüşüm olarak toplanırken bu duyarlılık gündelik  alışkanlığa hala dövüşülemediği görülmektedir.
            Günlük hayatta sık kullanılan ve atık hale gelen kağıtların geri dönüşümü, hem ekonomiye katkı sağlıyor hem de yıllık ortalama 25 milyon ağacın kesilmesini engelliyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığından edinilen bilgiye göre, Türkiye'de atık yönetimi sektörünün özellikle geri dönüşüm ve geri kazanım faaliyetlerindeki büyük kapasite artışı, kaynak verimine de katkı sağlıyor.
            Cam şişenin 4 bin yıl, plastiğin bin yıl, alüminyum kutunun 10 ila 100 yıl, sakızın 5 yıl, sigara filtresinin ise 2 yıl süreyle doğada yok olmadığını göz önünde tutan bakanlık, bu kapsamda geri dönüştürülebilir nitelikli atıkların diğer atıklardan ayrı olarak biriktirilmesi ve belediyeler tarafından kurulacak bir sistem dahilinde ayrı olarak toplanması ve gerekli lisansa sahip tesislerde geri kazanımlarının sağlanmasına yönelik tüm süreçler için ilgili mevzuata uygun yasal altyapılar oluşturdu.
Özellikle kağıt/karton, plastik, metal, cam, ahşap gibi malzemeler başta olmak üzere, atık elektrikli ve elektronik eşyalar, pil ve akümülatörler ile bitkisel atık yağlar (kızartmalık yağlar) gibi diğer geri dönüştürülebilir atıklar, bakanlık mevzuatı doğrultusunda ayrı olarak toplanıyor.
2 milyon 400 bin ton ambalaj atığı toplandı
Atıkların düzenli depolanması, kaynağında ayrıştırılması, enerji elde edilmesi ve geri dönüşüm çalışmaları sayesinde atıkların doğayı tehlikeye atması engellenerek, ekonomiye kazandırılması sağlanıyor.
Bu çalışmalar kapsamında 2018'de 2 milyon 400 bin ton ambalaj atığı toplanarak, geri dönüştürüldü.
Böylece, bir ton atık kağıdın geri dönüştürülmesi ile 17 ağaç kurtarılırken, kağıt ve kartonun geri dönüşümü sayesinde her yıl ortalama 25 milyon ağacın kesilmesi önleniyor.
Ayrıca 2018'de 21 bin 40 ton bitkisel atık yağdan biyodizel ve biyogaz, 57 bin 800 ton atık madeni yağdan yeniden kullanılabilir madeni yağ, 28 bin ton atık elektrikli ve elektronik eşya, 630 ton atık pil ve 71 bin 744 ton atık akümülatör toplanarak plastik, metal gibi ikincil hammadde nitelikli malzeme olarak geri kazandırıldı.
            2023'te atık yönetiminde 10 milyarlık hedef
Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen çalışmalar ile atık yönetiminin sağladığı katma değer yıllık 3 milyar liraya, doğrudan istihdam ise 60 bin kişiye ulaştı.
Bakanlığın 2023 yılı hedefine göre, 10 milyar liralık katma değer sağlanarak, bu alanda istihdam edilecek kişi sayısının da 100 bin kişiye ulaşması bekleniyor.
Öte yandan Kırşehir belediyesi tarafından hemen hemen her cadde ve sokakların köşe başlarına konulan bayat ekmek toplama kutuları vatandaşlar tarafından çöp konteyner olarak kullanılmaktadır.
Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de ekmek israfı gün geçtikçe artmaktadır. Çöp konteynerlerine , ekmek, bayat ekmek toplama kutularına baktığımız zaman ise çöp görebiliyoruz.
Yılda yaklaşık 4 milyon 20 bin ekmek israf edilerek çöpe atılmaktadır . Belediyenin başlatmış olduğu bu kampanyalarla amaç o kutularda ekmekler toplanıp sokak hayvanlarına verilecekti. Fakat vatandaşlarımız bu ekmek kutularını çöp olarak kullandığı için sokak hayvanları bu soğuk günlerde sıkıntılar yaşamaktadır.
Bayat ekmekleri nasıl değerlendirdiğini sorduğumuz zaman ise vatandaşların cevabı;
“Evlerimizde kalan bayat ekmeklerimizi ihtiyaç sahiplerine veriyoruz. Yine kalan ekmeklerle köfte yapıp kızartıyoruz. Evlerinin bahçesinde tavuk besleyen ve sokaklarda yaşayan başı boş kedi ve köpeklere veriyoruz” diye konuştular.
Unutmayın ekmek, tarlada çiftçinin sofrada ise senin emeğin...
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku