Güncel

AVUKATLAR AŞI SÜRECİNDE ÖNCELİKLİ GRUBA DAHİL EDİLMELİDİRLER

AVUKATLAR  AŞI  SÜRECİNDE ÖNCELİKLİ GRUBA DAHİL EDİLMELİDİRLER

22 Nisan 2021 15:03
-A

+A

       Hukuki Araştırmalar Derneği(HUDER) İl Temsilcisi   Av. Bilgehan ALTAŞ, Sağlık Bakanlığı tarafından son günlerde Hakim ,Savcı ve Adliye personeline aşılama takviminde mesleki öncelik getirilirken Avukatlar kapsam dışında bırakıldığını  avukatların ayrık tutulmalarını kabul etmek mümkün olmadığını dile getirdi.
       Av. Bilgehan ALTAŞ yaptığı açıklamada,     «Herkes, meşru bütün vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde, davacı ve davalı olarak iddia ve savunma hakkına sahiptir.» (Any. md : 36)
          Bilindiği üzere Evrensel kabul görmüş prensiplerden birisi de yargılamanın üç sac ayağı üzerinden ve birlikte çalışıldığında adalet yerine gelir terazi de doğru tartmış olur. Bu üç süjeden; Yargılama makamını Hakim, İddia makamını Savcı, Savunma makamını ise Avukatlar temsil eder.
           İnsanlık onurunun korunması ve yüceltilmesi uğruna geliştirilen en önemli sözleşme olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında savunma ve avukat önemli bir yer tutar. Silahların eşitliği ilkesi gereğince, savunmayı temsil eden avukat, iddia makamıyla mümkün olduğunca eşitlenir. Yargılama başladığında ise simetri uygulanır ve avukat (savunma),  yargıç karşısında savcı ile eşit konumda yer alır. Böyle bir konumlanma, yüzyıllardır mücadelesi verilen adil yargılanma hakkının temel ilkelerinden masumiyet karinesinin, bağımsız ve tarafsız bir mahkemede yargılanma hakkının zorunlu bir sonucudur. Aksi ise yargılamanın topal, adaletin şüpheli olması sonucunu doğurur.
          Sağlık Bakanlığı tarafından son günlerde Hakim ,Savcı ve Adliye personeline aşılama takviminde mesleki öncelik getirilirken Avukatlar kapsam dışında bırakılmıştır.
          Hakim  ,Savcı ve Adliye personeline aşılama takviminde mesleki öncelik getirilmesine karşı olmamakla birlikte Avukatların ayrık tutulmalarını kabul etmek mümkün değildir. Avukatlık mesleki faaliyetleri nedeniyle sadece adliye ve duruşmalar dışında da  resmi ve özel tüm gerçek ve tüzel kişilerle ilişki içinde oluşunu dikkate aldığımızda bulaş ve temas riski en yüksek meslek gruplarının başında gelmektedir.
          Avukatın yargılamada olmaması ihtimalini  doğuracak olan ayrım yargılamaların gereksiz uzamaması ,adaletin şüpheli olmaması için adli personel ve yargılamanın diğer süjeleri gibi Avukatlarında  aşı sürecinde öncelikli gruba dahil edilmeleri zarurettir.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku