Güncel

Bacıyan-ı Rum Atölyeleri ile İş’te Kadın Projesi KOP’un desteklediği Projeler Arasına Girerek Hibelendirildi

Bacıyan-ı Rum Atölyeleri ile İş’te Kadın Projesi KOP’un desteklediği Projeler Arasına Girerek Hibelendirildi

28 Mayıs 2021 15:44
-A

+A

       KOP-SOGEP kapsamında 8 İl’den toplam 153 başvuru yapılmıştır. Kırşehir İlinden yapılan 13 proje başvurusu arasından yalnızca 1 tanesi kabul edildi. Kırşehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne ait olan Bacıyan-ı Rum Atölyeleri ile İş’te Kadın Projemiz hibelendirilmeye hak kazandı. 308.000 TL. hibe alan projemiz 12 ay sürecek. 
      Ahi Evran-ı Veli’nin eşi Fatma Bacı’nın kurduğu dünyanın ilk kadın teşkilatı Bacıyan-ı Rum teşkilatı Kırşehir’de kadınların güçlenmesi için 12. Yüzyılda faaliyet göstermiştir.  Fatma Bacı eşi Ahi Evran’dan esinlenerek kadınların da ekonomik, kültürel ve askeri olarak toplum hayatında aktif rol üstlenmelerini sağlamaya çalışmıştı.
2021 yılı Ahi Evran yılı olarak ilan edilmesi ile Ahi Evran’ın zanaati alan debbağcılık ve Bacıyan-ı Rum teşkilatında kadınların yaptıkları el işi faaliyetlerinden ilham alınarak tasarlanan proje kapsamında İŞ-KUR destekli kurulacak deri ve el işi atölyelerinde kadınların mesleki becerilerinin geliştirilmesini hedefliyoruz.
       Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kırşehir İŞ-KUR ortaklığında gerçekleştirilecek olan projede kadınlar 4’er aylık kurs sonrası sertifika alacaklardır. Deri ve el işi atölyelerinde kadınların ekonomik açıdan güçlenmelerini hedeflemekteyiz. Ayrıca proje boyunca kadınlara psiko-sosyal destek sağlamak için çeşitli eğitimler verilecek.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku