Güncel

Bağ evi ve hobi bahçesi olanlara müjde

Bağ evi ve hobi bahçesi olanlara müjde

2 Ağustos 2021 16:40
-A

+A

           Kırşehir’de binlerce bağ evi sahibini ilgilendiren müjdeli haber Çevre ve Şehircilik Bakanlığından geldi. Günümüz şartlarında şehrin yoğun temposundan uzak sakin bir hayat sürmek isteyen birçok vatandaşımız bağ evlerine merak sardı. Hem toprakla uğraşmak hem de sakinli isteyen vatandaşların bağ evlerine ilgisi yoğun...İlimizde bağ evi olan vatandaşlarımıza müjdeli haber geldi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan, ‘Plansız alanlar imar yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik’ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
           Buna göre; İskân dışı alanlarda taban alanı 75 metrekareyi ve 2 katı geçmemek üzere yapılacak bağ evi için Tarım ve Orman Bakanlığının uygun görüşü alınmak kaydıyla köy içi yapılara benzer şekilde ruhsat zorunluluğu kaldırıldı.Ayrıca köy yerleşik alanı civarı sınırları için tespit edilebilecek azami mesafe 100 metreden 300 metreye çıkarıldı. Bu arada köylerde bina çatılarında yapılan güneş enerji sistemleri yapı ruhsatından muaf tutuldu. Yapı yapabilmek için köy nüfusuna kayıtlı olmak ve köyde sürekli oturmak şartları da kaldırıldı.
        Tarımsal amaçlı yapıların tanımı genişletilerek, bu tanıma ‘bağ evleri’ ve bu kapsamda olduğu belirlenen diğer yapılar da dahil edildi. Ayrıca bina azami yükseklikleri 6,50 metreden 7,50 metreye çıkarıldı. İskan dışı alanlarda taban alanı 75 metrekareyi ve 2 katı geçmemek üzere yapılacak  bağ evi için Tarım ve Orman Bakanlığının uygun görüşü alınmak kaydıyla köy içi yapılara benzer şekilde ruhsat zorunluluğu kaldırıldı. Yapıların da komşu parsel sınırına 5 metre mesafe bırakma zorunluluğu 3 metreye düşürüldü.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku