Güncel

Balkabağı hasadı Yapıldı , pazarda alıcılarını bekliyor

Balkabağı hasadı Yapıldı , pazarda alıcılarını bekliyor

2 Kasım 2020 16:27
-A

+A

 

Kırşehir'de lezzetiyle ön plana çıkan balkabağının hasadı başladı. Tarladan toplanarak römorklara yüklenen balkabaklarında bu yılki rekolte memnun ederken, düşen fiyatlar ise üreticilerin yüzünü güldürmedi.
Kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan ve Kırşehir'de  önemli bir yere sahip olan balkabağının hasadı yapıldı. Tarlalardan hasadı yapılan balkabakları, römorklara yüklenerek depolara kaldırılan bal kabakları Kırşehir pazar yerinde satış için yerini aldı ve alıcılarını bekliyor.
Üreticiler, bu yılki rekolteden memnun kalırken, düşen fiyatlar ise yüzleri güldürmedi. Balkabağının tarlalardan sofralara geliş öyküsünü anlatan üreticiler lezzetiyle ilgi gören kabak tatlısının tarifinin ipuçlarını verdi.
Balkabağı üreticisi Arif Yıldız, iyi balkabağının bayırda yetişmiş, sapının kuru ve dilimlerinin düzgün olması gerektiğini söyledi. Kabağın tarlaya ekiminden hasadına kadar geçen süreyi anlatan Yıldız, "Kıştan ocaklarını hazır hale getirir, gübrelerini dökeriz. Mart ayının son haftalarında ise ekeriz. Ot kalmasın diye ocakların aralarını gezeriz. Kabakların dolgun olması için tekleme yaparız. Ekim ayının ilk haftasında hasadını yaparız. Kabakları kestikten sonra toprakta kalan kısmını bir hafta güneşte kuruturuz." dedi.
Kabağın kesildikten sonra günlerce kalmayacağını belirten Balkabağı üreticisi Arif Yıldız,"Dilim dilim yapıldıktan sonra birkaç gün içerisinde yenmesi veya pişmesi lazım. Genellikle balkabağının 10 ila 15 kilo arası daha düzgün yetişiyor. Kabağın sertliği de önemli. Ne kadar sert olursa o kadar lezzetli olur" diye konuştu.
Kırşehir'de çok tüketilen tatlıların başında gelen kabak tatlısının tarifinin ipuçlarını veren Yıldız, "Kabağı akşamdan soyup dilim dilim bir sıra şeker bir sıra kabak olacak şekilde tencereye döşeyeceksin. Sabah bir bardak su katacaksın. Hafif ateşte kaynatacaksın. Soğuduktan sonra ister kaymakla ister cevizle ye. Tadına doyum olmaz" ifadelerini kullandı.
Yıldız,Kabak fiyatları bu sene biraz düşük, bunun sebebi de rekoltenin fazla olması. Biz üretici olarak beklentimiz daha fazla ancak mecburen katlanmak zorundayız. Halimize şükürler olsun" şeklinde konuştu. 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku