Güncel

Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen;” Cacabey Ahi Evran’ı şehit etmiştir

Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen;” Cacabey Ahi Evran’ı şehit etmiştir

24 Eylül 2019 07:04
-A

+A

 

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Orta Çağ Tarihi Ana Bilimdalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen Cuma akşamı Güney Azerbaycan’dan Kırşehir’e Ahi Evran adlı söyleşi gerçekleştirdi.programa katılan konuklar Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu,Doç.Dr Onur Köksal ,Özbağ Belediye Başkanı Rasim Araz , Kırşehir Türk Sağlık-Sen Başkanı Nevzat Kurt ve bir çok konukların katılımları ile gerçekleşti.
Cacabey Ahi Evran’ı şehit etmiştir
Memleket Gazetesi  genel Koordinatör Zeliha Karayelin  Cacabey Ahi Evran’ı şehit mi etti ?sorusunu yanıtlayan  Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen ,Cacabey Kırşehirlidir ama Moğol boylarına mensup bir kişidir Moğollar tüm İslam dünyasını kasıp kavurduğunda Türkmenler isyan çıkardığı dönemde Kırşehir’e Selçuklu emiri olarak gelmiş Ahi Evran’ı  Cacabey öldürmüştür “dedi.
Kırşehir'deki Birçok Türkmenler Kılıçtan Geçirilir
Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen ;Amasya'daki Baba İlyas, Kırşehir'deki birçok Türkmenler kılıçtan geçirilir, tabiî ki Ahi Evran burada nerededir; hapistedir. Konya'da zindan kalededir. Uzun süreden beri hapiste tutulmuştur. Tabi artık Anadolu'da Ahiler elde ettikleri gücü gayrimenkul ve paraların büyük bir kısmını da kaybetmişlerdir. İktidarsız, güçsüz bir Selçuk Sultanı yüzünden Anadolu'daki yüz binlerce Türkmenin baskısına maruz kalan Türkmenler ya İç Anadolu'ya doğru ya gerisin geriye doğru Azerbaycan taraflarına doğru gerisin geriye göçlerde başlamıştır. Bir kısmı da batıya doğru göç etmeye başlamıştır. O dönemde büyük Ahi dostu büyük devlet adamı Celalettin Karatay bu ikinci Gıyasettin’in ölümünden sonra küçücük oğullarını tahta çıkararak huzur dönemi başlar. Ahiler eski dönemlerine geri dönecek, Ahi Evran ve Ahiler binlerce Ahi serbest bırakılacak. Üç yıl sonra doğudan gelen büyük düşman Moğollardır. Moğollar bütün İslam dünyasının bütün Orta Asyayı kasıp kavurmuş, artık bu Türkmen isyanı ile beraber Selçuklu ülkesinin zayıflığını görmüş, Anadolu'ya girerler. Selçuklu emirleri sağa sola kaçacak, hiç bir kimse kalmayacaktır. Devlet dağılmış paramparça olmuştur. Ahiler kimin tarafını tutacaktır; büyük kardeş İzzettinin tarafını tutacaktır.
Ahi Evran Kırşehir’de
Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen ;Bu arada işte bu dönemde Ahi Evran Kırşehir'dedir. Özellikle 1256 yılından sonra yani Moğolların tamamen Selçuklu devletine yani sarayın içine girip hükümet mekanizmasını ele geçirdiği dönemde artık Ahil Evran Kırşehir'dedir. Kırşehir de kendi elinden geldiğince çünkü elinden birçok malları ve gayrimenkulleri alınmış bir halde Kırşehir'de bulunmaktadır.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku