Spor

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Mustafa Keleş: Spor da sakatlıkları yaşamamak için spor öncesi ısınma hareketleri yapmak önemli

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Mustafa Keleş: Spor da sakatlıkları yaşamamak için spor öncesi ısınma hareketleri yapmak önemli

5 Şubat 2021 11:46
-A

+A

Gazetemize konuşan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Mustafa Keleş tecrübelerini bizimle paylaştı. Spora başlamadan önce yapılan ısınma hareketlerinin spor sakatlıklarının en aza indirilmesi açısından önem taşıdığını söyleyen Keleş, " Her mevsim spor öncesi ısınma hareketleri yapmanın spor sakatlıklarını en aza indirmek için önemli olduğunu ancak Kırşehir gibi kışı ayaz geçen şehirlerde kış mevsiminde spor yapan bir bireyin spor öncesi ısınma hareketleri yaparken bu evredeki süreyi daha uzun tutması ve iyi ısınması gerek" diyerek uyarıda bulundu.
Memleket Gazetesi Muhabiri Zeliha Karayel’in sorularını yanıtlayan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Mustafa Keleş, beden eğitimi ve dersleriyle ilgili merak edilenleri anlattı. Beden eğitimi ve spor dersinin öğrencilerin ruhsal ve fiziksel gelişimi açısından çok önemli olduğunu belirten öğretmen, "Beden eğitimi ve spora gereken önemi ve desteği veren ülkelerde sportif başarıların yüksek olmasının yanında çağın problemi olan obeziteyle mücadele noktasında da başarısı yüksek olmakta   " dedi.
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Mustafa Keleş: Spor sakatlıklarını en aza indirmek için havanın soğuk olduğu dönemlerde bilhassa kış mevsiminde egzersiz öncesi ısınma süresini uzatmak gerek.
"SPOR SAKATLIKLARININ ÇARESİ: SPOR ÖNCESİ ISINMA "Isınmanın öneminden de bahseden Keleş, "Spor sakatlıkları yaşamamak için ısınma büyük önem taşıyor. Herkeste farklılık göstermekle beraber normalde bir bireyin ısınma süresi 12-15 dakikadır. Ancak ülkemizin soğuk illerinde yaşayan bir sporcunun kış mevsiminde bu süreyi artırmasının ve spor öncesinde 20-25 dakika civarında ısınmasının sporcunun faydasına olacağını" ifade etti.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

EYÜPSPORA DİŞ GEÇİREMEDİK

EYÜPSPORA DİŞ GEÇİREMEDİK

11:52 - 22 Şubat 2021

DOLU DİZGİN GELİYORUZ

DOLU DİZGİN GELİYORUZ

11:38 - 16 Şubat 2021

PLAKAMIZDA 40 PUANIMIZDA

PLAKAMIZDA 40 PUANIMIZDA

09:39 - 9 Şubat 2021

HİÇ YOKTAN İYİDİR

HİÇ YOKTAN İYİDİR

11:58 - 5 Şubat 2021

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku