Güncel

BERLİN'DEN KIRŞEHİR'E GÖNÜL KÖPRÜSÜ

BERLİN'DEN KIRŞEHİR'E GÖNÜL KÖPRÜSÜ

3 Kasım 2018 07:17
-A

+A


Almanya'da yaşayan Türk kökenli genç besteci ve piyanist Sinem Altan Neşet Ertaş'tan çok etkilendiğini söyledi. Olivinn topluluğu, anadolu türkülerinden, klasik batı müziğine ve yeni bestelere kadar uluslararası platformda ilgi çeken ve yıllardır adından söz ettiren çeşitli çalışmalara imza atan Sinem Altan, kendi kültürünün özelliklerine sadık kalarak, tarzlar arasında inanılmaz bir uyum yakalamış ve yorumlanan eserlerin aranjmanları ve besteleri Berlin’de eğitim almış ve birçok ödüle layık görülmüş besteci ve piyanist Sinem Altan’a aittir.
Sinem Altan, 1985 yılında Ankara’da doğdu. 11 yaşında burslu olarak Berlin’e Hanns Eisler Müzik Akademisi’ne geldi. Akademiyi bitirdikten sonra Berlin’de kalan Altan, Maxim Gorki Tiyatrosu’nda müzik yönetmenliği ve tiyatro fon müziği yapıyor. Sinem Altan, Aşık Veysel, Neşet Ertaş, Franz Schubert, İgor Stravinsky’den çok etkilendiğini ve her fırsatta Neşet Ertaş Türkülerini dinlediğini dile getirdi. Sinem Altan, Neşet Ertaş aynı zamanda oda müziği grubun 'Ensemble Olivinn' için de rehber bir halk ozanı ve müzik doğacımız diyerek övgüler yağdırdı 
Berlin Almanya’nın en ilginç ve başarılı grupları arasında yer alan Olivinn, Anadoludan dünyaya açılan müzikleri ile iki güçlü genç kadın sanatçı solist Begüm Tüzemen ve piyanist besteci Sinem Altan öncülüğünde Ensemble Olivinn, solist Begüm Tüzemen, piyanist-besteci Sinem Altan, Anadolu sazları ve gitar yorumcusu Özgür Ersoy ve perküsyonist Axel Meier’in yanı sıra keman virtüözü Daniel Weltlinger ve kontrbas sanatçısı Horst Nonnenmacher ile anadolu türkülerinden yola çıkarak klasik batı müziği eserleri ile caz elementlerinin olağanüstü bir uyum ile biraraya geldiği, doğu-batı projelerindeki ezberleri bozan, yenilikçi ve taptaze bir anlayış ve duyguyla dinleyicilerine unutulmaz anlar yaşatıyorlar. (kırşehir memleket)             
            Kendilerine özgü doğaçlama ve evrensel müzik anlayışıyla doğudan batıya, kuzeyden güneye müzik tarzları arasında kesintisiz bir bağ kurmayı ve her birinin tadını özenle harmanlamayı başarıyor. Eğlence ve sanatı eşsiz bir uyum içerisinde ustaca buluşturan ekip, tarihten bugüne kadar ulaşan sınırsız repertuvar ve müthiş sahne performansları ile uzun süre iz bırakan çalışmalara imza atıyor. Ekibin müzik yönetmeni Sinem Altan’ın kendi bestelerinin yanı sıra Schubert’in Neşet Ertaş ya da Gershwin’in Aşık Veysel ile kucaklaştığı aranjeleri de programlarının temelini oluşturuyor ve bu müzikler farklı coğrafyalardan gelen müzisyenlerle birlikte şarkı kültürünün tüm renklerini içinde barındıran güçlü solist Sinem Altan'ın sesinde hayat buluyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku