Güncel

BURASI KIRŞEHİR, BURA DA BAĞLAMA ÇALINIR

BURASI KIRŞEHİR, BURA DA BAĞLAMA ÇALINIR

8 Kasım 2018 07:19
-A

+A

 

Anadolu'nun en önemli çalgı aletlerinden biri olan bağlamaya Kırşehir'de ilgi her geçen gün artıyor. Kırşehir'de  bağlama çalmak isteyenler Belediyenin BEGEM tesislerinde ve özel müzik evlerinde dersler alarak hobi olarak bu işi sürdürmek istiyorlar. Neşet Ertaş'ın memleketi Kırşehir'de her gencin elinde bir bağlama görmek mümkün. Kırşehir'de müzik ensturmanları üzerine özel kurs veren ve aynı zamanda öğretmenlik yapan Atilla Sönmez Kırşehir'de müziğe büyük bir ilginin olduğunu söyledi.
Sönmez "Bu işi yapmak için önce aşık olmak lazım. Yani bu işi sevmeyen kesinlikle bağlama çalamaz. Bu başka işler için de gerekli. İstemek, başarmanın yarısıdır.
             Zaman zaman buraya gelen kursiyerlere de bu ifadeyi kullanıyoruz. Bir-iki hafta veya birkaç gün gelip sıkıldıktan sonra bu işi öğrenemezsiniz. Bu işe kendinizi vereceksiniz. Bağlama Anadolu'da en fazla çalınan aletlerden biridir. Yüreğe hitap ediyor. O yüzden bu aleti çalmak için sabırlı olmak ve zaman ayırmak lazım. 6-9 ay arasında haftada iki-üç gün vakit ayırmak lazım. Bağlamanızın olması ve kurs sonrası da öğrenilen şeyleri tekerrür etmek gerekiyor. İyi bir bağlama çalmak için mutlaka tutkuyla bu işe sarılmak gerekir. Zaten kursiyerlerimde şunu keşfediyorum; birkaç ay içinde bir-iki müzik çalınca hevesleri artıyor. Yani küçük başarılar, büyük başarılara yol açabiliyor. Çaldıkları zaman eğer ortaya güzel bir armoni çıkıyorsa, daha çok hevesleri artıyor. Kırşehir'de ensturmanlara olan ilgi her geçen gün artmakta. Kırşehir'de bağlamaya, Gitara ve Ney'e Gösterilen bu ilgi ve alaka da beni ve kurs öğretmenlerimizi son derece memnun etmektedir.  Akademi Sanat Merkezimizin bir amacı da Kırşehir'de gençlerimizin zararlı alışkanlıklardan uzak tutup, müziğe yönlenmesi.  Bir gencin kahve köşelerinde cafe köşelerinde vakit kaybetmelerindense ya spor yapmaları yada müziğe yönlenmelerini istiyoruz."
Ney Ustası Atilla Sönmez  uzun yıllar bağlama ve Ney çaldığını, bunun yanı sıra üflemeli çalgılardan olan NEY yapımınıda üstleniyorum.  Bu bilgi ve birikimini genç kuşaklara aktarmaktan oldukça memnunum.  Müzik dünyasında Benim için kalite, nitelik ve doğru projeler sunmak çok önemli. Projelerde verimlilik ve kalite çok önemli. Müzik bir anlatım yoludur, anlatım ise dil ile gerçekleştirilir. Müziksel anlatım, ancak müzik diliyle ifade edilebilir. Müziğin, insanın ortak dili olması özelliğinden dolayı çocuğun kendi ülkesi ve başka ülkelerde yaşayan insan topluluklarını ve onların kültürlerini anlayarak evrensel kültürün temelleri oluşturulur.
            "Kitle iletişim araçları yoluyla, insanların duygularını ifade etmede ve farklı toplumların kültürel özelliklerini yansıtan müzikler yayılmakta ve dinlenmektedir. Bu açıdan, müziğe bir kültür aktarması olarak da bakılabilir. Kırşehir'de yıllardır eğitim ve öğretim veren, öğretmenlik mesleğini kutsal bilip bu yolda ömrünü öğrencilere adamış  olan öğretmen Atilla Sönmez Kırşehir'de ney ustalığının tek olma ünvanını taşıyor.
Kırşehir'de Akademi  Saz Kursunda müzik ensturmanları kursları vererek kültürümüzü gelecek nesillere taşıyor.  Ney ustası Atilla Sönmez gazetemize kamışın nasıl bir müzik ensturmanına dönüştüğünü anlattı. Sönmez ; " Kamışın kendine has bir sıcaklığı ve çok kuvvetli bir çekimi vardır. Neyi dinlediğinizde, size birşeyler anlatmak istediğini anlarsınız. Belki, bir kere dinlemeniz yetmeyecektir. Dinledikçe dinler ve kendi içinize doğru bir yolculuğun ilk adımlarını atmaya, nihayet nereden geldiğinizi ve nereye gideceğinizi sorgulamaya başlarsınız. Hele birde kamışa sarılır, dağlanmış içini nefesinizle serinletmeye çalışırsanız, kamış sizinle hemhâl olur ve anlatmak istediklerini sizin nefesinizle hemhâl olup anlatmaya başlar. Anlayana aşk, anlamayana ise saz olur.
Düğünlerde solistlik de yaptığını anlatan Tayyip Ölmez, zaman zaman düğünlere gidiyoruz. Hem çalıyor, hem söylüyoruz. Türküler söyleyerek vakit geçiriyoruz" ifadelerini kullandı.
Bağlama çalmak isteyenlerin kendilerine başvurması gerektiğini anlatan Ölmez, "Bizler hemen hemen her gün Yıldız İş Merkezi ikinci katta Aşıklar Kültür Evi'ndeyiz. Bize gelsinler, onlara program çıkaralım. Haftada 2-3 gün, 1,5-2 saat kursa katılsınlar. İnşallah çok iyi bir bağlama ustası olurlar. Bağlama çalan kursiyerlerimiz bu işi öğrendikten sonra özellikle pikniklere gittiklerinde ailelerine kendi yeteneklerini sergiliyorlar. Bu durumun da kendilerini çok mutlu ettiğini bizzat onlar anlatıyorlar. Bağlama çalmak isteyenler bize müracaat edebilir" ifadelerini kullandı.
Ney yapımı ile ilgilide gazetemize açıklama yapan Sönmez,  "Ney yapımı çok meşakkatli sabır isteyen çok incelikleri olan bir sanattır" dedi. "Her kamıştan ney olmaz, olması muhtemel kamışlar bir yılı aşkın süredir bekletilir ve sonrasında hassas bir seçimle hangi tür ney olabileceğine karar verilir" dedi.
 Kırşehir'in sadece Türkiye’de değil tüm dünya da Neşet Ertaşıyla, Ahi Evranıyla  Yunus Emresiyle, daha adını sayamadığımız bir çok değerleriyle örnek şehirler arasında olduğunu belirtti.
             Ney ustası Atila Sönmez, "Vatandaşlarımızı Akademi  Saz Kursu Merkezine bekliyoruz çünkü burası sadece sanatla iştigal merkezi değil aynı zamanda ailelerinde gelip dinlenebilecekleri bir bardak çay eşliğinde trup keyifli zamanlar geçirebilecekleri yer" diyerek sözlerini tamamladı. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku