Güncel

BÜTÜN GAYRETİMİZ KARAHIDIR'LILAR İÇİN

BÜTÜN GAYRETİMİZ KARAHIDIR'LILAR İÇİN

16 Kasım 2018 07:35
-A

+A

 

 Karahıdırlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kuruldu.  Ahi Evran Mahallesi 734. Sokak Sofuoğlu Apartmanı Sitesinde hizmet verecek olan Karahıdır'lılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği giderek üye sayısının artmasını sağlayacak. Başkanlığını yürüten Abdullah Durmuş,   "Bütün gayretimiz Karahıdırlıların  birliğine,  beraberliğine katkı sağlamak için olacak. Karahıdırlılara ve ülkemize hayırlı hizmetler yapmayı Rabbim bizlere nasip etsin." ifadelerini kullandı.
Öte yandan Karahıdır'lılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ab dullah Durmuş Karahıdır'ın tarihçesiyle ilgili kısa bir bilgi verdi. 
Karahıdır kasabası iki büyük aşiretin birlişmesinden kurulmuştur. Daha sonra başka aşiretlerde gelerek nüfusu arttırmışlardır. Bu aşiretlerden birincisi Karaca Kurt'tur. Karaca Kurt'lar adını bugün Diyarbakır sınırları içinde yer alan Karacadağ'dan almışlardır. Hayvancılıkla uğaraşan Karaca Kurt'lar yazın bu bölgelere hayvanlarını otlatmak için getirir, kışın ise Adana bölgesine inerlermiş. Karaca Dağ'ının tepesinden ovaya indiklerinden orada ki diğer asiretler kurt gibi dağdan iniyorlar demişler. Bu olaydan sonra onlara Karaca Kurt denmiş. Bir müddet bu bölgede yaşamışlar, yazları hayvanlarını otlatmak için Yozgat, Sivas Uzun yaylaya gitmişler.
Osmanlı göçebe yaşayan bu halki yerleşik düzene geçirmek için baskı yapmıştır. Buzluk Dağı'nın batısında bulunan Bezirhane bölgesine yerleşmişlerdir. Bunlar üç kardeştirler Akça Koca, Yağmur ağa ve Hıdır ağa. Bir kız kaçırma olayından çıkan anlaşmazlık yüzünden on yedi kişi kılıçla öldürülmüştür. Aşiretin bir kısmı Akçaağıla ve Mucur'un Hasanlar köyü'ne gitmişlerdir. Yağmur ağa ile Hıdır ağa'nın ayrılması Osmanlı'nın zorlamasıyla olmuştur. Karaca Kurt'lar iyice çoğalır zayıf zamanında osmanlının başına bela olur diye kardeşlerin bir kısmı Yağmurlu'ya bir kısmı da Karahıdır'a yerleşmişlerdir.
Diğer kabile olan Alcılar şimdiki baraj bölgesinde yaşamışlar tarımla uğraşırlarmış. Karaca Kurt'lara tarım ürünleri satıp karşılığında hayvansal ürün alırlırmış. Şimdiki yerlerine geçmeleri 93 Osmanlı Rus savasından sonra olmuştur. Yerleşik hayata geçmeleri kolay olmamış Araz-Elmalık-Küçükkavak bölgelerindeki yazlık evlerine yakın zamana kadar göçmüşlerdir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku