Güncel

ÇEKÜL,“Ağaçların Diliyle Kentim”

ÇEKÜL,“Ağaçların Diliyle Kentim”

10 Ekim 2019 07:56
-A

+A

 

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma Ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL), “Ağaçların Diliyle Kentim” adlı projesiyle gönüllü öğrenmenler aracılığıyla çocuklara doğa sevgisini aşılamaya devam ediyor. Kırşehir'in Kaman ilçesi Faik Güngör İlkokulu ve Ödemiş'teki ilkokul öğretmenleri aracılığıyla çocuklara doğa ve yeşillik sevgisi anlatıldı.
"Doğa ve Kültürle Varız!” sloganı ile yola çıkan dernek Ödemiş'te ilkokul öğretmenlerin katıldığı, “Ağaçların Diliyle Kentim” Programının öğretmen eğitimini tamamladı. Çocukların ağaçları ve orman ekosistemini yakından tanımalarını sağlayacak program, yıl boyunca uygulanacağı aktarıldı.
Dernek, “Kırşehir'in Kaman ilçesinde “Ağaçların Diliyle Kentim” adlı projesi Faik Güngör İlkokulu, gönüllü öğretmeni ve öğrencileriyle programı uygulamaya başladı. Öğrenciler, kuş yemlikleri yaptı.” diye aktardı.
Ağaçların Diliyle Kentim, ilkokul öğrencilerinin, öğretmenleri rehberliğinde orman ekosistemini tanımalarını, doğanın kültüre etkilerini kavrayabilmelerini, doğayı bir oyun arkadaşı olarak görerek ondan aldıkları ilhamla yaratıcılıklarını geliştirmelerini hedefleyen bir yıl süreli eğitim programıdır. Kenti yaşayan bir organizma olarak ele alan program, doğa-insan-mekân ilişkisinin sağlıklı bir şekilde kurulmasını ve kentlerin ekolojik özelliklerinin korunmasını amaçlıyor.
MEB ilkokul müfredatında yer alan amaç ve kazanımları destekleyecek şeklide tasarlanan Ağaçların Diliyle Kentim Programı, yukarıda bahsedilen hedef doğrultusunda sınıf içi ve sınıf dışı uygulamaları içeren 20 etkinlikten oluşuyor. Öğretmenlerden öğrencileriyle birlikte eğitim öğretim yılı boyunca sınıf seviyelerine uygun olan en az 10 etkinliği uygulamaları bekleniyor. Etkinlikleri yukarıda belirten şeklide uygulayan ve sonuç değerlendirme formunu dolduran öğretmenlerimize sene sonunda katılım belgeleri veriliyor.Programın Süresi: Katılımcı öğretmenlerin bir eğitim öğretim yılı boyunca öğrencileriyle birlikte uygulayabilecekleri sınıf içi ve sınıf dışı etkinlikleri içeriyor.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku