Güncel

ÇİFTÇİ ŞUBAT'TA KAR YAĞIŞI BEKLİYOR

ÇİFTÇİ ŞUBAT'TA KAR YAĞIŞI BEKLİYOR

30 Ocak 2019 07:51
-A

+A


 
Kırşehir'de kış ayı nedeniyle çiftçiler Şubat ayında kar yağışı bekliyor.
Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Bekir Tan, çiftçinin hububatını ektiği Aralık ve Ocak  ayında yağışların iyi gittiğini belirtti. fakat en önemli nokta Şubat ayında kar yağmasının çok önemli olduğunu vurguladı.
         Başkan Tan, "Aralık-Ocak ayı yağışları son yılların ortalamasının iki katı olarak gerçekleşti. Bu da ekilen ürünün çimlenmesine neden oldu. Fakat, kasım ve aralık ayında hiç yağış olmadı. Bu da çimlenen tohumların gelişmesini etkiledi" dedi.
Kırşehir'in Ocak ayında bir çok  bölgede yağan kar yağışı çiftçiyi memnun ederken Kırşehir merkezde çiftçilerin endişe içinde olduğunu ifade eden başkan Tan, Kırşehir'de ayın 15'inden sonra daha soğuk ve kuru iklim şartlarının hüküm sürdüğü bir bölge. Bu nedenle çiftçilerimiz kar yağmamasının endişesini yaşıyor. Çünkü kar, yeni filizlenen hububatın üzerinde bir yorgan vazifesi görüyor. Bitkilerin üzerini örtüyor ve soğuktan etkilenmemesini sağlıyor. Ayrıca ürünün ihtiyaç duyduğu suyu da veriyor. Ama Şubat ayında kar yağarsa bir sıkıntı olmaz" diye konuştu.
         Yağış olmamasının diğer bir etkisinin de baraj ve göllerdeki su seviyelerinin düşmesi olduğuna dikkat çeken Başkan Tan, şunları söyledi: "Beklenen yağışın olmayışı barajlar ve göllerdeki su seviyesini de düşürüyor. Sonucunda çiftçilerimiz elektrik ve mazot enerjisini kullanarak yer altı sularını kullanmak zorunda kalıyor. Bunun için de harcayacağı girdilerin, artacağı endişesini yaşıyor. Önümüzde uzun bir kış süreci var. Temennimiz bu süreç gerek ürünlerin gelişmesi açısından gerekse sulama suyu olarak kullandığımız baraj ve göldeki suların yükselmesi açısından yağışların olması ve özellikle kar yağmasıdır"
         Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Bekir Tan, "Kar yağışının sıcaklığa etkisi dolayısı ile insan hayatını da etkiliyor. Karasal iklimin etkili olduğu coğrafi bölgelerde kar, özellikle kuru ve soğuk geçen kış günlerinde karın yağması nedeniyle hava yumuşar. Böylece birçok bitki aşırı soğuklardan etkilenmez. Karın olumsuz etkilerinden biri bahar dönemlerimde ani kar erimeleri nedeniyle oluşan seldir. Ancak diğer taraftan bu kar erimeleri önemli bir su kaynağıdır. Toprak nemimin artmasına ve yeraltı suyunun zenginleşmesine katkı sağlar. Karın bunun yanı sıra yüzey akışa geçmeden toprağın derinlerine sızması yer altı suları miktarını da artıracaktır. Eriyen ve toprağa giren kar suyu topraktaki potasyum, kalsiyum, demir gibi mineralleri çözerek bitkilerin kolayca yararlanmasını sağlayacaktır. Eriyen kar suyu bu minerallerin kolayca çözünmesini sağlayacaktır. Kar örtüsü, bitki hastalık ve zararlıların yayılmasını durdurup bitkilerin hastalık ve zararlılara karşı mukavemetini artırmaktadır. Tarımda önemli bir zararlı olan tarla faresinin kar yağışı sonucunda yuvalarının suyla dolmasına, soğuk suyun etkisiyle hareket yeteneğinin ve üreme etkinliğinin durmasına neden olur. Tarla faresinin mücadelesinde en etkili olan zaman süreci bu dönemdir" dedi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku