Güncel

Çiftçinin umudu son yağışlarda...

Çiftçinin umudu son yağışlarda...

20 Mart 2021 14:51
-A

+A

        Bu kış ilimizde beklenen yağmur ve kar yağışının olmaması çiftçiyi sıkıntıya soktu. Ancak son günlerde etkili olan yağmur azda olsa ürünlere etki etti. Şimdilerde gözler nisan yağmurlarına çevrildi. İlimizde tarım arazilerine buğday, arpa, çavdar, fasulye gibi birçok hububat ekimi oluyor. Çiftçiler ürünlerini yıl sonuna yakın tarihlerde toprakla buluşturuyor ve kışın bereketinden faydalanmak istiyor. Ancak bu kış beklenen yağışları Kırşehir alamadı. Buna rağmen mahsuller tarım arazilerinde kendini gösterdi. Boy atmaya yaklaşan bu ürünler, nisan yağmurlarından da vitaminini alarak yaz döneminde hasadı gerçekleşecek.
       Bahar aylarında yağışın fazla olursa sulama maliyetinin azalmasını umut eden çiftçiler, bu sezon yetiştirdikleri ürünlerde artış bekliyor.
      Buğday, arpa, pancar gibi ürünlerin ağırlıklı olarak yetiştirildiği ilimizde bahar yağmurları çiftçinin yüzünü güldüreceğe benziyor. Yağışların bahar ayında sürmesi sebebiyle sulama maliyetleri azalan çiftçiler, bu sezon yetiştirdikleri ürünlerde artış bekliyor.
      İlimiz çiftçileri, “Son yağışlar bugüne kadar tam da istediğimiz miktarda ve sıklıkta gerçekleşirse ve yağışlar haziran ayı sonuna değin sürerse sulanabilen bölgelerde sulama maliyetleri azalır. Sulanamayan bölgelerde ise yağmur bereket getirir. Yağmur yağışının toprağa verdiği olumlu etkiyle, sulama sistemleri kullanarak yapılan sulama birbirini tutmaz. Çünkü yağmurlarla doyan topraktan alınacak verim daha yüksek olur” ifadelerinde bulundular.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku