Güncel

Çocuk Gelişimi Bölümü Öğrencilerine Afet Farkındalık Eğitimi Verildi

Çocuk Gelişimi Bölümü Öğrencilerine Afet Farkındalık Eğitimi Verildi

14 Mart 2020 16:23
-A

+A

 

 Kırşehir İl AFAD Müdürü Metin ALPASLAN, A.E.Ü Sağlık Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü 4. Sınıf Öğrencileri ile birlikte afet ve acil durumlar konulu, afetlerde farkındalık eğitimi gerçekleştirdi.
 A.E.Ü Sağlık Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi  Rıdvan KARABULUT ve Çocuk Gelişi Bölümü 4. Sınıf Öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşen eğitimde; Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının kuruluşu, misyonu, vizyonu, AFAD ‘ın dünyada ve ülkemizde ki görevleri ve faaliyetleri, Başta deprem olmak üzere ülkemizde sıkça görülen afetlere yönelik olarak, afet ve acil durumlar öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gereken doğru davranış şekilleri, afet sonrası ilk 72 saat, yaşam çevremizdeki riskler ve risklerin azaltılması, Toplanma alanları, Deprem sonrası ilk 72 saatte, yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlarınızı ve değerli evraklarınızı saklayacağınız bir Afet ve Acil Durum Çantası hazırlamanın önemi, Afet ve Acil Durum Çantasının İçerisinde neler olması gerektiği, Afet Müdahale Planı, konularına değinildi .
Gerçekleştirilen  eğitimde; İl Müdürlüğü  il genelinde ki faaliyetleri, hali hazırda devam eden çalışmaları, AFAD Gönüllülük Sistemi ve AFAD Gönüllüleri  ile faaliyetleri, okullarda, kamu kurum ve kuruluşlarında, işyerlerinde, AFAD  müdürlüğü  tarafından gerçekleştirilen temel afet bilinci, ilk yardım, yangın, afet farkındalık eğitimleri  ve deprem tahliye tatbikatlarını öğrencilere anlatıldı.
  Eğitim sonrasında öğrenciler ile sohbet eden Kırşehir İl AFAD Müdürü Metin ALPASLAN  ,"Afetler, toplumsal yaşamı kesintiye uğratabilmekte, önemli can ve mal kayıplarına neden olabilmektedir. Bu zararları en aza indirgeyebilmek içinse; birey, kurum ve kuruluşların yani toplumun tüm katmanlarının konuya duyarlı olmaları ve afetlere karşı önceden hazırlanmaları gerekmektedir.
Afete hazırlık süreci, bireyin, ailenin, ilgili tüm resmi ve özel kurumların işbirliği yapmalarını ve sorumluluk almalarını gerektirmektedir". dedi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku