Güncel

COVID-19 İLE MÜCADELEDE KOLEKTİF ÜRETİM HAREKETİ

COVID-19 İLE MÜCADELEDE KOLEKTİF ÜRETİM HAREKETİ

23 Mart 2020 15:28
-A

+A

 

Sağlık çalışanları için gerekli siperli maskelerin karaborsaya düşmesiyle bir grup mühendis 3D yazıcılarını birleştirip üretim yaptı. Maliyetinin çok altında üretilmeye başlanan siperli maskeler, yakında korona virüsle mücadele eden doktorlar ve hemşirelere ulaştırılacak. Maliyeti 5 lira olan siperli maskeler karaborsada 150 liraya satılıyor. Bu destek platformuyla sağlık çalışanlarına destek olmayı planlıyor. 614 Kişi/ Kurum, 69 il, 1203 3D yazıcı bağışı oldu. Listede Kırşehir yer almadı. 69 ilin katılım sağladığı bu destek platformda Kırşehir, Burdur, Karaman, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Hakkâri yer almadı.
Sitede yer alan bilgilerde 2 seçenek bulunuyor. İsteyenler 3 D yazıcı için destek olabilir, isteyenlerde medikal destek sağlayabiliyor.
Platform amacını şöyle belirtiyor.
 “Covid-19 ile mücadelede sahip olduğumuz 3 boyutlu yazıcı potansiyeli ile medikal parçalara, araç ve gereçlere ihtiyaç duyan hastaneleri desteklemek ve kişisel korunma ihtiyacına 3 boyutlu yazıcı teknolojileri ile cevap vermek istiyoruz.3 boyutlu yazıcıda üretilmiş parçalar, ihtiyaç anında orijinal parçaların yerini daha kısa sürede alabilir!”
3 BOYUTLU YAZICI SAHİBİYİM
“Olası ihtiyaç anında en yakın sağlık kuruluşuna yakın 3 boyutlu yazıcıları belirlemek ve kitlesel üretim ile ihtiyacı en kısa sürede çözüme kavuşturmaya katkı sağlamak istersen 3 Boyutlu Destek Ağı'na kaydolabilirsin. Kayıt işlemi için ağa katılın.”
MEDİKAL PARÇA TALEBİ
“Hastaneler, sağlık kuruluşları ya da doktorlar tedariğinde muhtemel sıkıntılar yaşanabilecek, kritik medikal parça taleplerini buraya iletebilir. Talepler incelendikten sonra ihtiyaç alanına en yakın 3D Yazıcıda üretilmek üzere 3 Boyutlu Destek Ağı ile paylaşılır.
Tedarik zincirlerinin kırılmasına sebep olan salgın sebebiyle ithal edilmesi, maliyeti yüksek ve sayıca çok olması gereken kritik medikal parçalar 3 boyutlu yazıcılar ile üretilebilir.”


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku