Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan Niğde-Ankara Otoyolu Açılışına Geliyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Niğde-Ankara Otoyolu Açılışına Geliyor...

1 Eylül 2020 15:11
-A

+A

 

 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Eylül Cuma Günü Saat 16.00’da gerçekleştirilecek olan Nevşehir'e İki Bağlantı yolu bulunan Ankara-Niğde Otoyolu'nun açılış törenine katılmak üzere Niğde'ye geleceği bildirildi.
Proje güzergâhı Ankara ili Gölbaşı, Bala, Şereflikoçhisar, Evren İlçeleri; Konya ili Kulu ilçesi; Kırşehir ili Merkez ilçesi; Aksaray ili Ortaköy, Sarıyahşi, Gülağaç, Ağaçören, Merkez ilçeleri; Nevşehir ili Acıgöl, Derinkuyu ilçeleri ve Niğde ili Merkez ilçesi sınırları içerisinden geçmektedir
Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Cuma günü; Ankara - Niğde Otoyolunu milletimizin hizmetine sunacağız. Zorluklara aldırmadan büyük ve güçlü Türkiye için koşacağız, koşturacağız, var gücümüzle çalışacağız" dedi. Edinilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ankara-Niğde Otoyolu'nun açılış törenine katılmak üzere Cumhurbaşkanlığı'na ait özel uçak ile Nevşehir Kapadokya Havalimanı'na gelmesi bekleniyor. Erdoğan, Nevşehir'den karayolu ile açılışın yapılacağı yere geçeceği belirtildi. Ankara-Niğde Otoyolu'nun hizmete girmesi ile Marmara, Karadeniz İç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerini birbirine bağlayan, uluslararası öneme sahip bir ulaşım ağı da hizmete girmiş olacak.   Nevşehir'in Derinkuyu ve Acıgöl ilçe sınırları içerisinden geçen Ankara-Niğde Otoyolu Nevşehir Kapadokya bölgesi açısından da büyük önem arz ediyor.
Nevşehir'e İki Bağlantı yolu bulunuyor...
Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Ankara, Aksaray, Konya, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde İlleri ve ilçeleri sınırları içerisinde yer alan Ankara-Niğde Otoyolu ile bağlantı yolları tamamlandığında Edirne'den Ankara'ya kadar olan mevcut otoyol, Nevşehir'den de Mersin'e, Adana'ya, Gaziantep'e, Şanlıurfa'ya kadar hizmet verecek. 2 noktadan Nevşehir'e bağlantısı gerçekleştirilecek. Birinci olarak Nevşehir-Acıgöl ilçesinden bağlantısı olacak. İkinci olarak ise Derinkuyu ilçesi bağlantı yolu yapılarak otoyol Nevşehir’imize bağlanacak. Ankara-Niğde Otoyolu, Kızılırmak Nehri'ni geçerek, Kırşehir'in merkez ilçesinde bulunan İğdecik ve Gölhisar mahalleleri civarından Kırşehir-Kayseri D260 karayoluna bağlanacak. 
 ÖNEMLİ TURİZM MERKEZLERİ YER ALACAK
Proje güzergâhı yakınında Kırşehir, Aksaray, Nevşehir ve Niğde gibi kent merkezlerinin yanı sıra Tuz Gölü ve Kapadokya gibi önemli turizm merkezleri yer almaktadır. Bu kesimin tamamlanmasıyla güneydeki turizm ve ticari bölgelere güvenli ve konforlu karayolu ulaşımı sağlanarak, Edirne'den Şanlıurfa'ya kadar devam eden TEM Otoyolu'nun kesintisi ortadan kalkacaktır.(fib haber )
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku