Güncel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; "TÜRKİYE'NİN YENİ NEŞET ERTAŞ'LARA İHTİYACI VAR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; "TÜRKİYE'NİN YENİ NEŞET  ERTAŞ'LARA İHTİYACI VAR"

5 Şubat 2019 07:39
-A

+A


Bundan yaklaşık  2 ay önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kültür Sanat Büyük Ödülleri töreninde  Mehmet Akif Ersoy'un Türkiye'ye döndükten sonra kaldığı istiklal caddesinden Mısır Apartmanı 4. katındaki evini kamulaştırarak  evini müze haline getirdiklerini söylemişti. Şimdi o çalışmaların sonuna gelindi ve en kısa zamanda faaliyete geçecek.
Hemen hemen her konuşmasında sık sık Neşet Ertaş'tan örnekler veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin yeni Neşet Ertaş'lara ihtiyacı olduğunu vurguluyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin yeni Akif'lere, Tanpınar'lara, Arif Nihat Asya'lara, Kemal Tahir'lere, Dede Efendiler, Itri'ler, Neşet Ertaş'lara ihtiyacı var. Yeni Aşık Veyseller yetiştirmeden özgürlüğümüzü koruyamayız. Mimar Sinan gibi kendi alanında asırlar süren ekoller oluşturacak mimarlar yetiştirmeliyiz. Ömrüne 800 e yakın bir proje sığdıran bir isim Sinan. Ve bunlar da öyle kaçak yapılar falan değil.
Mimar Sinan gibi kendi alanında asırlardır devam eden ekol olan mimarlar yetiştirmeliyiz.
Kültür ve sanat tabiatı gereği sivildir. Özgürdür vesait kabul etmeyecek bir karakterdedir. Aynı şekilde toplumların kutsallarını inançlarını bunu küçümseyen hafife alan yahut ideolojik siparişlere göre köreltmeye çalışan kişinin yaptığı iş kültür sanat değildir.
            Türkiye bir yandan geçmişteki değerlerine sahip çıkarken bir yandan da genç kültür ve sanat insanları yetiştirecek. Bir grup kültür ve sanat dünyamızı esir almıştı. Bu esaret yavaş yavaş kalkıyor. Gençlerimiz arasında geleceğimiz adına ümit veren bir sorgulamanın yükseldiğini görüyoruz. Vefa ödülünü verdiğimiz Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha şükranla yad ediyorum.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku