Güncel

Depremler Önlenemez, Ancak Depremlerin Afetlere Dönüşmesi Önlenebilir

Depremler Önlenemez, Ancak Depremlerin Afetlere Dönüşmesi Önlenebilir

29 Ağustos 2019 07:21
-A

+A

 

 
Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü internet sayfası üzerinden "Afete Hazır Türkiye" projesi kapsamında "Depremler önlenemez, ancak depremlerin afetlere dönüşmesi önlenebilir" adı altında açıklamalarda bulundu. İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada depremin afete dönüşmesinin önlenebileceği ve deprem öncesinde ve sonrasında neler yapılması gerektiği üzerinde duruldu.
Doğal  afetler, toplumun normal yaşam düzenini bozan ve onun uyum sağlama kapasitesini aşarak dış yardıma gereksinim duyuran ekolojik olaylardır. Özellikleri genellikle ani ve beklenmeyen bir zamanda olmaları ve büyük yıkımlar yapmalarıdır. Ülkemizde en sık görülen doğal afet türü depremlerdir. Depremin kendi zararından başka, neden olduğu yangın, sel ve toprak kayması gibi olaylar da ikinci bir afete yol açabilir.  Pek çok ölüm ve  yaralanmalara neden oldukları halde diğer hastalıkların tersine doğal afetlerde, afet sırasında ve sonrasında öncelik sağlık hizmetlerinde değildir. Doğal afetler de diğer sağlık sorunları gibi ele alınıp, gözden geçiriliyor. Bu kapsamda Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından şu açıklamalarda bulunuldu: " Afetler her zaman her yerde olabilir ve afetlere müdahale etmekle yükümlü kişiler, (ki bu kişilerde afetzede olabilirler) afet sonrası ihtiyaçlarımızı çok kısa bir sürede karşılayamayabilirler.
Zarar azaltma mantığı ile yaşam biçimimizi afetlere duyarlı şekilde gözden geçirmeli, çevremizi bu gözle algılamalı, güvenli yaşam bilinci / farkındalığı ve afet öncesi hazırlıklı olma eğilimi ile afetlere direncimizi artırmalıyız.
Kendimize ait “ afet sonrası ilk 72 saat için” bir aile afet planı yapmamız gerekir. Planımızda evimizin güvenli yerleri, afet çantamızın düzenlenmesi ve evi tahliye planımız yer almalıdır.
Unutmayın; depremler önlenemez, ancak depremlerin afetlere dönüşmesi önlenebilir.
"Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı"nın ana amacı, "depremlerin neden olabilecekleri fiziksel, ekonomik, sosyal, çevresel ve politik zarar ve kayıpları önlemek veya etkilerini azaltmak ve depreme dirençli, güvenli, hazırlıklı ve sürdürülebilir yeni yaşam çevreleri oluşturmaktır."

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku