Güncel

DİN GÖREVLİLERİ TOPLUMUN ÇİMENTOSUDUR

DİN GÖREVLİLERİ TOPLUMUN ÇİMENTOSUDUR

17 Ocak 2019 07:53
-A

+A


Kırşehir Memleket ve Yeni Yeşilyurt gazeteleri İmtiyaz Sahibi Murat Sürmeli ve muhabir Mustafa Çavuş Kırşehir Müftüsü Mehmet Yaman'ı ziyaret ettiler. Ziyarette çalışmalar hakkında bilgi veren İl Müftüsü Yaman, "Kırşehir'de, cami ve Kur'an kursları başta olmak üzere hayatın her alanında işitme engellilere yardımcı olmaları için din görevlilerince işaret dili eğitimleri veriliyor.  İşaret dili her alanda lazım olabilir ama din dili farklı bir özellik arz ediyor. Allah, peygamber, cennet, cehennem, sevap, günah gibi kavramların işaret diline çevrilmesiyle ilgili Diyanet İşleri Başkanlığımızın da çalışmaları var. İşaret dili konusunda ülkemizin belki de en önemli sorunlarından biri, dini kavramların bilinmiyor olmasıdır. Dini kavramları bilenler, işaret dilini bilmiyor. İşaret dilini bilenler de dini kavramları bilmiyor. Öyleyse bizim camilerde görevli hocalarımız işaret dilini öğretirlerse muhataplara daha rahat ulaştırabileceklerdir.
YAPIMI DEVAM EDEN CAMİLER HAYIRSEVERLERİN YARDIMINI BEKLİYOR
 Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Yaman, gazetemiz Kırşehir Memleket'e yaptığı özel açıklamada Kırşehir Müftülüğü ve hayırsever vatandaşların desteği ile devam eden cami inşaatlarına ilişkin bilgiler aktardı.
            Yaman açıklamasında başta Ahi Evran Üniversitesi girişinde yer alan kampüs cami olmak üzere toplam 7 camide inşaatın hızla sürdürüldüğünü ifade ederek yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: " Kırşehir'de inşaat halinde 7 tane camimiz var. Ahi Evran Kampüsümüz var, Kuşdilli Mahallesinde Buhara Camimizi yaptırıyoruz. Çukurçayır Mahallesi'nde Veysel Karani Camimiz, Kervansaray Mahallemizde Hz. Hamza Camimiz, Bahçeli Evlerde Nene Hatun Camimizle Kayabaşında 1979’ dan bir Natamam bir camimiz var inşallah onunla uğraşıyoruz. Ben İstanbul’ da 5 yıl Tuzla’ dan Silivri’ye hep eğitim konusu üzerinde çalışmalar gerçekleştirdim. Oralarda bir ilçede 30 – 40 tane  4-6 yaş grubunda yaz sınıfları açtım. 4-6 yaş demek bilginin mermere kazınması gibi demektir. Kırşehir'imizde bu pek yok. Bir tane Hatice Hatun var. Onun yanında bir camimiz var. Bu camilerimiz 4-6 yaş açma çabalarımız var. Belediyemiz çevre düzenlenmesi ve mühendislik çalışmaları için destek veriyor. Hayırseverlerimiz de yardımcı oluyorlar. Birkaç hayırseverimiz de tamamlanması noktasında destek vereceklerini ifade ettiler. Kısacası Kırşehir'de 4-6 yaş din eğitimiyle ile ilgili bir çalışmamız var. Kırşehir’ de Ahi Evran Üniversitemize yönelik çalışmalarımızda burada 10 kadar yurt olduğunu öğrendim. Bir kısmı KYK bir kısmı sivillerin olduğunu öğrendim. Bu yurtlara bir kütüphane kurmamız gerektiğini düşündük. Şimdi malumunuz bize abi, abla, himmet, yardım, cemaat kavramlarımız yitirildi. İşte bu eskiden beri de böyle farkında olmadan kaybettiğimiz kavramlar. Biz kelimenin anlamını bilmeyince ansiklopediye bakardık. Şimdi bakıyoruz ki bunlar yeterli değil saptırılmış şeyler var. Diyanet İşleri Başkanlığı büyük bir çalışma yaptı. 50 yıllık bir ürün, 50 yıl çalıştı. 50 yıl sonra Müslümanların yüz akı olarak nitelendirdiğimiz İslam Ansiklopedisi'ni hazırladı. İslam Ansiklopedisi dünyada tektir. Bu ansiklopediye bütün İslam Alimleri yazdı. Bu setleri arkadaşlara zimmetleyerek teslimatlarını gerçekleştirdik. Bizler dinin gerçek ve doğru kaynaklardan öğrenilmesi noktasında elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. İslam Ansiklopedisi gerçekten Müslümanların yüz akıdır."
DİN GÖREVLİLERİ TOPLUMUN ÇİMENTOSUDUR
Kırşehir Müftüsü Mehmet Yaman,  din görevlilerin toplumun çimentosu olduğun söyleyerek, "Öteden beri mihrapları imamsız, minberleri hatipsiz, minareleri ezansız bırakmayan din görevlilerimiz, sadece ezan okumak ve namaz kıldırmakla yetinmeyip toplumda din ve sosyal hizmet gönüllüleri olarak çalışan, çevresindeki insanların derdiyle dertlenen, model alınan kimselerdir. Kadın-erkek, genç-yaşlı, fakir-zengin ayrımı gözetmeksizin toplumun bütün kesimlerine din hizmeti ulaştırma gayret ve heyecanı taşıyan; muhabbet, kardeşlik, birlik ve dirlik aşılayan örnek şahsiyetlerdir. Din görevlilerimiz insanları yargılamadan, hor görmeden, ötekileştirmeden sevgi, saygı, hak-hukuk, hoşgörü ve empati esaslarına dayanan bir din hizmeti anlayışıyla hareket etmektedir, kısacası din görevlileri toplumun çimentosudur" ifadelerini kullandı.
TDV İSLÂM ANSİKLOPEDİSİ'NE İNTERNET ORTAMINDAN ULAŞILABİLECEK
Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Yaman " 1983 yılında hazırlık çalışmalarına başlanan ve ilk cildi 1988 yılında yayımlanan TDV İslâm Ansiklopedisi'ne bundan böyle internet ortamından da ulaşılabilecek. Kırk dört ciltte tamamlanan TDV İslâm Ansiklopedisi’nde bir kısmı yurt dışından olmak üzere, konusunda uzman 2000’i aşkın yazarın maddesi bulunuyor. İslam Ansiklopedisi'nde İslâmî ilimler, İslâm ülkelerinin tarihi, coğrafyası, kültür ve medeniyeti gibi alanları kapsayan madde listesi bulunuyor. İlgili ilim kurulları tarafından yaklaşık 500 temel kaynaktan taranarak tespit edilen bu liste 15 bin 226 maddeden oluşuyor. Bazı maddelerin farklı ilim dallarınca yazılan alt bölümleri de eklenince rakam 16 bin 855’e ulaştı. 
         Ansiklopedi, İslâmî ilimlerle İslâm kültür ve medeniyetine ait kavramları, sahalarında eser vermiş ilim ve sanat erbabını, geçmiş İslâm devletleri ve yöneticilerini, önemli tarihî olayları, dinî ve sosyal hayatta etkili olan akımları, tarihî, ilmî ve kültürel müesseseleri, önemli yerleşim merkezlerini, diğer dinleri, müslüman olmadığı halde İslâm dini, kültürü ve medeniyeti ile ilgisi bulunan şahsiyetleri madde dizinine dâhil etmiş durumda. Muhtelif coğrafyalara serpiştirilmiş ve binlerce sayfaya dağılmış bu birikimin topluca, yeni bir form içinde 44 ciltlik bir ansiklopedi formatında sunulması, bu bilgiye ulaşılmasını kolaylaştıracak ve daha da önemlisi bu birikimin yeni nesillerce farkına varılmasını sağlayacaktır. Acı ama gerçek, İslam kültür ve medeniyetinin bütün boyutlarıyla çağımız insanı tarafından bilindiğini söylemek mümkün değil. Bu birikimi yeni bir analiz, yorum ve sentezle geleceğe aktarmamız gereken kültür ve medeniyetimizin ilk malzemeleri, yapı taşları işlevini görecektir. 1988 yılında yayıma başlayan ansiklopedinin 1. cildi on iki, 2. cildi dokuz, 3. cildi yedi ayda tamamlanmış, böylece belli bir istikrar kazandıktan sonra her altı ayda bir cilt yayımlanmıştı. 2013 yılı Aralık ayında yayımlanan 44. ciltle birlikte ansiklopedi tamamlanmıştı. Uluslararası İslam Alimlerinin çalıştığı bu kitap Müslümanların yüz akıdır. Bizler de bu noktadan yola çıkarak çalışmalarımızı üniversite yurtlarında sürdürüyoruz. Gençliğin doğru ve güvenilir kaynaklardan İslam bilgisine sahip olmaları için gece gündüz emek harcıyoruz" dedi.
         Kırşehir Müftüsü Yaman, Kırşehir'de 10 üniversite yurdunda birçok cilttin oluşan ve sadece İslam Ansikpoledisi'nin dahi 44 cilttin oluşan 80 farklı kalemde kitabın kütüphanelere konulmasını gerçekleştirdiklerini ifade etti.
         Her yurt için çalışmaların yapıldığını kaydeden Müftü Yaman, "Bizler gençlerimizin güvenilir adreslerden dini öğrenmeleri ve İslamiyet konusunda bilgi sahibi olmaları noktasında da her yurt için görevlendirmeler yaptık ve kitaplarımızı teslim ettik. Bu hususta çalışmalarımızı tamamladık" dedi.
Ziyaretin ardından İl Müftüsü Yaman, Kırşehir Memleket ve Yeni Yeşilyurt gazeteleri İmtiyaz Sahibi Murat Sürmeli ve muhabir Mustafa Çavuş'a 100 sayfadan oluşan ve 5 bin gence dağıtılan  Peygamberimiz ve Gençlik adlı kitaptan hediye etti.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku