Güncel

Diyetisyen Esra ÖZTAŞ'tan "bağışıklık" güçlendiren "kış çayı" tarifi hazır!

Diyetisyen Esra ÖZTAŞ'tan "bağışıklık" güçlendiren "kış çayı" tarifi hazır!

10 Kasım 2021 16:07
-A

+A

         Özel Musa Gül Hastanesi’nden Diyetisyen Esra Öztaş,bitkisel çay tüketimiyle bağışıklık sisteminin güçlendirilebileceğini belirterek havaların soğumasıyla birlikte artan bulaşıcı hastalıklara karşı daha etkin bir koruma sağlanabileceğini söyledi.
Test Edildi Onaylandı  Kışa girerken nasıl beslenmeliyim? Kış ayında diyet nasıl olmalı? gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa vakit kaybetmeden sizi Özel Musa Gül Hastanesi'ne bekliyoruz. Dört mevsim "Hayatınızdan  gülümsemeniz hiç eksik olmasın diye" biz her zaman yanınızdayız Öztaş gazetemize şu açıklamalarda bulundu.
Öztaş, Pandemi sürecinde özellikle havaların soğumaya başladığı mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemimizi güçlendirelim ve bu süreci kolaylıkla atlatalım dediğinizi duyar gibiyim. Hastalıklara yakalanmadan önlemek yakalandıktan sonra tedavi etmekten daha kolay, etkili, keyifli ve ucuzdur. Bu yazımda bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için beslenme adına neler yapabiliriz onu konuşacağız.
          Bağışıklık sistemi vücudumuzu dışarıdan gelecek herhangi bir hastalığa karşı koruyan savunma sistemidir. Kompleks bir yapıya sahiptir ve bağışıklığı güçlendirmenin tek ve mucizevi bir yolu yoktur. Bu savunma sistemini desteklemek ve güçlendirmek için neler yapmalıyız inceleyelim ve altın kurallar belirleyelim.
          Dengeli ve Yeterli Beslenin
Güçlü bir bağışıklık sisteminin temelini dengeli ve yeterli beslenmek oluşturur. Dengeli ve yeterli beslenmek demek günlük almamız gereken protein, karbonhidrat, yağ miktarını karşılamak ve buna bağlı olarak makro ve mikro besin ögelerinin her birini almak demektir. Yani bağışıklığımızı güçlendirmek ve güçlü tutmak için sadece vitamin, minerallerden zengin bir beslenme programı uygulamak doğru olmayacaktır. Beslenme bir bütündür ve beslenme bir bütün halinde olduğunda bağışıklığı güçlendirecektir. İlk altın kural: yeterli ve dengeli beslenmek için bir sağlıklı beslenme programı şart.
          Günlük Vitamin ve Minerallerinizi Aldığınızdan Emin Olunuz
          Vitamin ve mineraller yeterli ve dengeli beslenmenin bir parçasıdır ve bağışıklık sistemi koruyucularıdır. Özellikle mevsiminde sebze-meyve tüketilmeli ve günlük 4-5 porsiyon sebze ve meyve tüketimi hedefiniz olmalıdır. A, C, E antioksidan vitaminleri, D vitamini, B grubu vitaminleri, Selenyum, Omega-3, Çinko, Demir gibi mikro besin ögeleri bağışıklığı güçlendirmekte başrol oynayan mikro besin ögeleridir. İkinci altın kural: günlük vitamin mineral ihtiyaçlarınızı bilinçli bir şekilde tüketin.
Sağlıklı Sıvıların ve Suyun Tüketimine Önem Verin
          Vücudumuz metabolik fonksiyonlarını gerçekleştirirken zararlı bileşenler ve atıklar oluşur. Bu atıkların uzaklaştırılabilmesi ve vücudunun fonksiyonlarını kusursuz yerine getirebilmesi için su tüketimi elzemdir. Bireyler su içmek için susamayı beklememelidir. Ve günlük beslenmesinde yeteri kadar suya ve sağlıklı sıvılara yer vermelidir. Üçüncü altın kural: su içmek için susamayı beklemeyin.
Probiyotik Desteği Bağışıklığı Destekler
          Son zamanlarda adından sıklıkla bahsedilen fermantasyona uğramış yiyecek ve içeceklerde veya supleman olarak bulunan bu dost bakteriler bağışıklığı güçlendirmekte etkilidir. Yoğurt, kefir, turşular probiyotik besinler içerisindedir ve bu besinler listelerde yerini almalıdır. Turşuların tuz içeriği yüksekliği düşünülürse porsiyon miktarları çok kontrollü olmalıdır.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku