Güncel

Doç. Dr. Aydın Güçlü, organ bağışına dikkat çekti

Doç. Dr. Aydın Güçlü, organ bağışına dikkat çekti

6 Kasım 2021 16:34
-A

+A

        Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü, Doç. Dr. Aydın Güçlü organ nakli konusunda basın açıklamasında bulundu.
        Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Doç. Dr. Aydın Güçlü'nün yapmış olduğu "Organ Bağışının Önemi" konulu basın açıklamasında; "Organ bağışı, hayatını kaybetmiş kişilerde oranlarını organ bekleyen hastalar  için yapılan organ transferine organ nakli diyoruz. Organ bekleyen hastaların ömrü çok kısalmakta ve çok ciddi sorunlar yaşanmakta. Her yıl yaklaşık olarak 200 bin kişi ülkemizde organ beklerken hayatını kaybetmekte. " dedi.
ORGAN BAĞIŞINDA GELİŞMİŞ ÜLKELERİN GERİSİNDEYİZ
        Doç. Dr. Aydın Güçlü, "Maalesef organ bağışında gelişmiş ülkelerin gerisindeyiz" dedi. Güçlü şöyle devam etti:  "Türkiye'de bakanlığımızın çalışmaları ile son 10 yılda organ bağışı belirli olarak artmış fakat yinede gelişmiş ülkelerin oldukça gerisindeyiz. Avrupa ülkelerinde milyon başına düşen bağış sayısı 38 civarında iken Türkiye'de sadece 6'dır.
Türkiye'de yaklaşık yıllık 5 bin tane organ nakli yapılmaktadır. Bunun sadece 5'te 1'i kadavra organ bağışından sağlanmaktadır. Türkiye'de en önemli sorun insanların bitkisel hayatla beyin ölümünü birbirinden ayıramamasıdır. Bitkisel hayatta , insanların beyin fonksiyonları yerinde ve yıllarca bu şekilde yaşayabilir ama beyin ölümü dediğimizde bu tamamen farklı, beyin artık fonksiyon görmüyor ve biz bu hastaları artık ölü kabul ediyoruz. Ancak makinalara bağlı bir şekilde organları 24 saat  canlı tutabiliyoruz. Bu durum çok dar bir zaman diliminde  canlı kalan organları organ bekleyen hastalara ulaştırmaya çalışıyoruz. "
YAŞARKEN FEDAKARIZ ÖLDÜKTEN SONRA BAĞIŞLAMAKTA SIKINTI ÇEKİYORUZ
        Organ bağışında halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Güçlü, "Türkiye'deki bağışa baktığımız zaman çoğu canlı vericiden yani yaşarken sağlıklı iken kendi organını bir başka yakınına verebilen fedakar bir ülkeyiz ama öldükten sonra işimize yaramayacak organları bağışlamakta sıkıntı çekiyoruz. Buda organ bağışının halkımıza güzel bir şekilde anlatıldığında bu bağış sayısının belirgin olarak artacağını göstermekte. " dedi.
18 YAŞINI DOLDURMUŞ HER BİREY BAĞIŞTA BULUNABİLİR
      Güçlü, 18 yaşını doldurmuş akli dengesi yerinde olan her birey organ bağışında bulunabilir. Organ bağışı için İl Sağlık Müdürlüğünde, Sağlık Ocaklarında veya hastanede Organ Nakli Koordinatörlüklerinde bağışta bulunabilir. Organ bağışında bulunan kişiler öldükten sonra organlarını kişi bağışta bulunsa bile direk almıyoruz mutlaka varislerinden izin alıyoruz. Organ bağışında bulunan kişilerin organları alındıktan sonra vücut bütünlüğünde bir bozulma olmamakta estetik dikişlerle vücut bütünlüğü korunmakta." dedi.
TÜM HALKIMIZI ORGAN BAĞIŞINA DAVET EDİYORUM
      Halkımızı hastanemize bağışa davet eden Güçlü, "Organ nakli haftası dolayısı ile bütün halkımızı organ bağışında bulunmaya davet ediyoruz. Çünkü toplum olarak birbirimize destek olmamız gerekiyor ve organ bağışı havuzu oluşturmamamız gerekiyor. Tüm halkımızı hastanemize organ bağışında bulunmaya davet ediyorum." dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku