Güncel

Doğada kendiliğinden yetişiyor! şifa kaynağı kuşburnu

Doğada kendiliğinden yetişiyor! şifa kaynağı kuşburnu

29 Eylül 2020 17:06
-A

+A

Kuşburnunun Dağlardan Sofraya Uzanan Lezzet Yolculuğu

Kırşehir'de ormanlık ve çalılık alanlarda yetişen ve yöre halkının uzun uğraşlarıyla toplanan kuşburnunun bu yılki hasadı başladı.
Kırşehir'de ormanlık ve çalılık alanlarda yetişen ve yöre halkının uzun uğraşlarıyla toplanan kuşburnunun bu yılki hasadı başladı.Kış aylarında marmelat ve reçel olarak kahvaltı sofralarında yer almasının yanı sıra çay ve meyve suyu olarak da tüketilen kuşburnu,
Büyük bir bölümü geleneksel yöntemlerle işlenmesinin ardından kış mevsiminde tüketiliyor
Boztepe ilçesine bağlı Karacaören  köyünde kuşburnu TOPLYAN Güneş Deniz yaptığı açıklamada, kuşburnunun yetiştiği ağacın dikenli olmasına rağmen bu zahmete katlanarak kış ayı için hazırlık yaptıklarını söyledi.Şehirde birçok ailenin kış mevsimi gelmeden önce kuşburnu hasadı yaptığını anlatan Deniz, toplanan bu meyvenin hem kurutularak çay olarak kullanıldığını hem de pişirilerek reçel ve marmelat olarak hazırlandığını belirtti.Bu yıl kuşburnu veriminin fazla olmadığını ifade eden Deniz, "Her yıl eylül ve ekim aylarında kuşburnu topluyoruz ve büyüklerimiz evde reçel ve marmeladını yapıyor. Ayrıca kurutarak da kışın ıhlamurla birlikte tüketiyoruz." dedi. Deniz, bu yıl yaklaşık 30 kilogram kuşburnu topladığını ifade ederek "Kuşburnunun birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Özellikle kışın hasta olmamak için bu zahmete katlanıyoruz. Ayrıca dağlık bölgelerde yetişen kuşburnu, köylüler ve aileler tarafından toplanarak pazarda da satılıyor" diye konuştu. Kırşehir'in Boztepe ilçesine bağlı KARACAÖREN  köyünde kışın tüketilmek üzere kuşburnu marmeladı yapan ev hanımları bu meyvenin toplanmasının ve reçelinin yapılmasının çok zahmetli işler olduğunu söyledi.Kuşburnunun birçok aşamadan geçtikten sonra marmelada dönüştüğünü belirtiler, "Kuşburnunu dağlardan topluyoruz. Toplanan kuşburnular yıkandıktan sonra uç kısımları bıçak ile kesildikten sonra kazanlarda pişiriliyor. Pişen kuşburnuların içindeki çekirdeklerinin çıkması için ezilerek kevgirden geçiriliyor. Daha sonra elekten geçirilen kuşburnular odun sobasında pişirildikten sonra kavanozlara koyuluyor" ifadesini kullandı. Deniz, 15 kilogram kuşburnundan 10 kavanoz marmelat yapıldığını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:"Kuşburnunu toplaması da zor, reçelini yapması da zor. Yaptığım reçeli kışın kahvaltıda tüketiyoruz. Bugün 15 kavanoz kuşburnu marmeladı yaptım. Toplaması zor ve yapması zor olduğu için kimse uğraşmak istemiyor. kırşehirde yaş kuşburnu 7-8 liradan, kurutulmuş kuşburnu ise 15 liradan satılıyor. Birçok aile parayla satın alıyor. Tamamen doğal. İçinde hiçbir katkı maddesi yok."dedi
"Limondan 60 kat daha fazla C vitamini içeren, bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnu nasıl kullanılmalı? Kuşburnunun faydaları neler? İşte sağlıktan güzelliğe, çayından marmelata kadar birçok yerde kullanılan kuşburnunun faydaları..."
Zengin C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnu bitkisinin çiçekleri tıbbi ilaç olarak kullanılıyor. Yemişleri ise bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bitkisel çaylar başta olmak üzere marmelat ve reçel yapımında kullanılıyor.
KUŞBURNUNUN FAYDALARI
 
Kansızlığa iyi gelir
Özellikle kadınlarda ve çocuklarda demir eksikliğine bağlı kansızlık çok yaygın görülen bir problem. çok yaygın bir sorun. Kuşburnu, besinlerle alınan demirin serbest hale geçerek vücutta kullanılmasına yardımcı olur. Bu sayede demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlığı önler.
Gözleri koruyor
Kuşburnu püresinde bulunan önemli bir karotenoid olan likopen sadece kataraktın değil aynı zamanda diğer göz hastalıklarının da başlangıcı ve ilerlemesinde koruyucu etki gösteriyor.
Cildi güzelleştiriyor
Kuşburnu A vitamini açısından zengin oluşuyla cildin elastikiyetini korumasını sağlıyor ve yaşlanmasını geciktirici etki yaratıyor. Kolajen seviyesini de artırıyor. Yara izleri ve akneleri gideriyor. Kuşburnunun çekirdekleri, Gamalinoleik asit, cilde canlılık kazandırıyor ve güneş kaynaklı yanıklarda da fayda sağlıyor.
Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
Yapısında bol miktarda bulunan C vitamini, polifenoller ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnu zengin vitamin ve minerallere sahip. Likopen ve A, B, E, K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, demir gibi değerli mineralleriyle vücut direncini artırıyor, sinir sisteminde, hücre yenilenmesinde fayda sağlıyor.
Kuşburnunun Faydaları Neler Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılmalı
Kabızlığı önlüyor
Her mevsim yetişebilen kuşburnu, kabızlık şikayeti çekenler için doğal bir şifa kaynağı. Birçok hastalığa fayda sağlayan kuşburnunun içeriğindeki pektin, laktasif etkiye sahip. Yani bağırsakların fazla çalışmasından ötürü ortaya çıkacak ishal benzeri etki yaratıyor. Böylece düzenli tüketildiğinde kabızlığı gideriyor ve sindirimi kolaylaştırıyor. Bağırsak parazitlerini düşürüyor.
Kansere karşı koruyor
Sağlıklı hücreleri kanserli hücrelere dönüştürerek zarar verebilen serbest radikallere karşı güçlü bir koruyucu olan kuşburnu, içeriğindeki güçlü antioksidanlarla kanser hücrelerinin büyüme ve gelişmesini de engelliyor.
Kötü kolesterolü düşürüyor
Kandaki kötü kolesterolün düşürülmesi ve iyi kolesterol seviyesinin yükseltilmesinde faydalı olan kuşburnu, bu sayede kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor. Kuşburnunu çay olarak demleyip tüketebileceğiniz gibi, şekersiz marmeladını yaparak da faydalanabilirsiniz.
Kuşburnunu demlerken ve tüketirken çok önemli kurallar;
5-6 adet kuşburnunu hafif ezerek çatlatın. Ardından bir bardak (200 ml) kaynar suda 10 dakika demleyin.
Demlerken kapağını kapalı tutun.
Uzun kaynatırsanız içeriğindeki C vitamini o kadar azaldığından, demleme süresini de uzatmayın.
Yemeklerden 30 dakika sonra için. Kuşburnunun zengin vitamin ve minerallerinden tam anlamıyla faydalanabilmek için hazırladıktan sonra 5 dakika içinde tüketin.
Soğuma sırasında C vitamini miktarı hızla azaldığından, marmelat ve pekmezde C vitamini oranı kuşburnu çayına oranla düşüyor.
Kuşburnunu ister bütün, ister ufalanmış ister toz haliyle olsun saklarken mutlaka ışıktan muhafaza edin ve cam kavanozda saklayın.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku