Güncel

DSİ SON 18 YILDA KIRŞEHİR’DE 3 BARAJ 2 GÖLET YAPTI

DSİ SON 18 YILDA KIRŞEHİR’DE 3 BARAJ 2 GÖLET YAPTI

22 Şubat 2021 14:48
-A

+A

 

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Kırşehir'e son 18 yılda 3 baraj ve 2 gölet yapıldığını belirtti.
Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, İç Anadolu'nun ve ülke tarımının en önemli illerinden Kırşehir'de son 18 yılda inşa edilen 8 sulama tesisi ile 124 bin 410 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını, bu sayede de çiftçilere yıllık 69 milyon lira ilave zirai gelir artışı sağlandığını aktardı.
Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.
DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.
2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik
Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, “Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır.Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.” dedi.
İç Anadolu’nun Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…
Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yıldaKırşehir ilinde inşa edilen8 sulama tesisi ile 124 Bin 410dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ,“Böylece Kırşehir topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 69 milyonTL ilave zirai gelir artışı sağladık.
25 Bin 100 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…
Kırşehir’imiz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 1adet sulama inşaatı devam ediyor.İnşaatıdevam eden 1adet sulama işinin tamamlanması ile toplam 25 Bin 100dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 27 Milyon 815 Bin 251TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Kırşehir zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.”dedi.
Kırşehir’mize 3 Baraj ve 2Gölet Kazandırdık.
İç Anadolu’nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Kırşehir’imizde ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente35 adet Tesis ile480 Milyon 555 Bin 892TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,’ Kırşehir’de son 18 yılda 3baraj ve 2 gölet inşa ettik.
İnşaatı Devam Eden 1Baraj ile 3 Bin 870 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır.
Diğer taraftan Kırşehirli vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Kırşehir’in su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda1 barajın yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Kırşehir’e Menba Kalitesinde İçmesuyu
Genel Müdür YILDIZ, “1 adet içme suyu tesisini tamamladık. Bu tesis ile Kırşehir şehir merkezine yıllık toplam27,10milyon m3 içmesuyu temin ederek 234.000 kişinin içmesuyu ihtiyacını karşılıyoruz. Diğer taraftan inşaatı devam eden 1 adet içmesuyuarıtma tesisi ile 130.000kişi için yılda 7,74 milyon m3arıtılmış içmesuyu temin edilecektir.” dedi.
Kırşehir’de Taşkın Riskini Azaltıyoruz
Ayrıca,“Kırşehir İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 17 adet taşkın koruma tesisi ile 15yerleşim yeri ve 2 Bin 240 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını” söyledi.
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku