Güncel

DUALARIMIZ OKAN İÇİN

DUALARIMIZ OKAN İÇİN

22 Aralık 2018 07:45
-A

+A


Kırşehir’de yaşadığı kaza sonucu bir böbreğini yitiren ve kemik iliği rahatsızlığı olduğunu da öğrenen Okan Bodur ilik nakli için donör bekliyor. Daha 3 yaşında iken 3’üncü kattan düşerek yaralanan Okan Bodur (15) tedaviye cevap vermeyen sağ böbreğini kaybetti.
Böbreğinin alınması sonrasında doktorların verdiği ilaçların da etkisiyle diğer böbreğini de kaybetmesiyle karşı karşıya kalan Bodur bu kez ilik rahatsızlığı olduğunu öğrendi. İlik rahatsızlığı ile mücadele eden Okan’a ilik nakli yapılabilmesi için uygun bir donör bekleniyor. Kırşehirliler, aplastik anemi (kemik iliğinin hücre üretememesi) hastası 15 yaşındaki Okan Bodur ve aynı hastalıkla mücadele edenlere çare olabilmek amacıyla başlatılan kampanya için seferber oldu. Okun Bodur için Kırşehir'de "Kök Hücre Bilgilendirme Semineri ve Kan Bağışı Kampanyası" etkinliği düzenlendi. Türk Kızılayı Kan Merkezi İç Anadolu Kökhücre Birim Sorumlusu Behlül Budak, programda yaptığı konuşmada, Sağlık Bakanlığı ile Türk Kızılayı iş birliğinde Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezinin hayata geçirildiğini söyledi. Kurulan Kemik İliği Bankasının halkın desteğiyle en hızlı büyüyen ve çok fazla nakil gerçekleştiren bankası olduğunu vurgulayan Budak, modern tıpta aynı kan değerinden kök hücre toplama işlemlerinin artık rahatlıkla yapılabildiğini vurguladı.
         Programda, kemik iliği bekleyen 15 yaşındaki Okan Bodur ve benzeri hastaların durumu, yaşadıkları sıkıntılar anlatıldı. Okan'ın babası Kubilay Bodur, yaşadıkları süreç ve verdikleri mücadele ile ilgili öğrencilere bilgi verdi. Programın sonunda Türk Kızılayı'nın salon girişine kurduğu stantta kök hücre için kan bağışı kabul edildi. Öğrenciler, stant önünde uzun kuyruk oluşturarak, Okan ve diğer kemik iliği bekleyen hastalar için kan bağışında bulundu.
            Sosyal medyadan da kampanya başlatan aile , tüm imkanlarını seferber etmiş durumda. İlik nakli için kök hücre bankasına (TÜRKKÖK) başvuru yaptıklarını, aile bireylerinin kan değerlerinin tutmadığını dile getiren anne Nermin Bodur, şunları kaydetti: “Okan’ın kanının 10 değerinin de tutması lazım. Kandaki HLA değerlerine bakılacakmış. Ailemizin diğer üyelerinin HLA’ları uymadı. Ona göre bakılıp uygun bir donör bulunursa ilik nakli yapılacak inşallah. O yüzden insanlarımızın kan vermelerini istiyoruz. Uygun donör bulunması için insanların kan merkezlerine 3 tüp kan bağışı yapması yeterli. Lütfen herkes kan versin. İlik nakli için 3 tüp kan bekliyoruz. 3 tüp kanla herkes hayat kurtarabilir.”
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku