Güncel

Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneği tüm eğitim çalışanlarını kapsamalıdır

Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneği tüm eğitim çalışanlarını kapsamalıdır

22 Ağustos 2019 07:19
-A

+A


            Türk Eğitim-Sen Kırşehir Şube Başkanı Bilal Türk, 2019-2020 Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneği kapsamında sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulundu. Halk arasından kırtasiye yardımı olarak bilinen eğitime hazırlık ödeneği öğretmenlere veriliyor. Hazırlık ödeneğini öğretmenlerin o sene içerisinde yapacağı şahsi eğitim metaryallerini ödemesine destek olmak amacıyla ödeniyor. Bu ödeneğin tüm çalışanlara ödenmesi gerektiğini belirten Başkan Türk, tüm eğitim çalışanlarının bir bütün olarak düşünülmesi gerektiğinin önemine değindi. Bu kapsamda konu ile ilgili değerlendirme de bulunan Türk Eğitim-Sen Kırşehir Şube Başkanı Bilal Türk, yaptığı paylaşımda şunları aktardı:
"Bilindiği gibi Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneği, yılda bir defaya mahsus olmak üzere Eylül ayında ihtiyaçların karşılanması amacıyla sadece öğretmenlerimize verilmektedir. Oysa eğitim çalışanlarını bir bütün olarak değerlendirmek, eğitimin öğretmenler dışındaki diğer unsurlarını da bu uygulamaya dahil etmek son derece önemlidir. Öğretmenler dışındaki eğitim çalışanları bu ödenekten faydalanamadığı için kendilerini dışlanmış, önemsenmemiş hissetmektedir. Üstelik bu konuda ayrım yapılması hem çalışma barışını bozmakta, hem de iş verimini düşürmektedir.
Öte yandan 2019-2020 öğretim yılında bu ödenek brüt 1.180 TL olarak ödenecektir. Bu ücret günümüz koşullarında yeterli değildir. Her şeyin ateş pahası olduğu bu dönemde bu rakam kırtasiye malzemelerinin fiyatlarının yanına yaklaşamamaktadır. Dolayısıyla Türk Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bir yazı yazarak; öğretim yılına hazırlık ödeneğinin miktarının artırılmasını, bu ödeneğin brüt bir maaş tutarında tüm eğitim çalışanlarına ödenmesine ilişkin çalışma yapılmasını talep ettik. Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneği, 950 bine yakın öğretmenimize verilebiliyorsa, 100 bin eğitim çalışanına da verilebilir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bunu ödeyebilecek güçtedir. Üstelik 100 bin kişiye daha Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneği verilmesi bütçe dengelerini bozmayacaktır."
            Kırtasiye parası  Eylül 2019 tarihi itibariyle ödenecektir. (Genelde İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve Mal Müdürlüklerini hızına göre Eylül ayının son haftaları veya Ekim ayının ilk haftası gibi ödenmektedir.). Ödenecek tutar ise 1180 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakam 2017 yılında yapılan 4.toplu sözleşme kararıyla belli olmuştu. Ayrıca ödemelerde vergi dilimi kesintisi olabiliyor. Bu kesinti miktarı 8-9 TL gibi bir düşüşe neden olabilir. Hatırlatmak isteriz ki 2018 yılında 1130 TL hazırlık ödeneği ödenmişti.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku